Албански екстремисти покушали да онемогуће долазак верника у храм Пресвете Богородице у Ђаковици и прославу Бадњег дана

Група екстремних Албанаца покушала је да блокира долазак православних верника у цркву Успења пресвете Богоридице у Ђаковици, протестујући због најављеног доласка расељених Срба из тог града. Упркос протесту, бадњак унет у цркву и одслужена Св. Литургија.

Припадници ултранационалистичког покрета Самоопредељење окупили су се испред улаза у православну цркву Успења пресвете Богоридице у Ђаковици, протестујући због најављеног доласка расељених Срба из тог града поводом божићних свечаности.

Упркос протесту група од 40 православних верника унела је бадњак у цркву. И поред покушаја албанских екстремиста да онемогуће служење Литургије и прославу Бадњег дана, Св. Литургију је одслужио јеромонах Петар из манастира Високи Дечани. Група верника из Ђаковице је после Св. Литургије уз пратњу косовске полиције посетила манастире Високи Дечани и Пећку Патријаршију.

Из Ђаковице је након конфликта 1999. године протерано целокупно српско становништво. Једини преостали српски становници ове општине су две монахиње и две старице које живе уз храм Успења Пресвете Богородице који је од прошле године постао манастир и метох лавре Високи Дечани. Иначе, ова црква је до темеља уништена у лалету албанских екстремиста 2004. године да би после три године била поново обновљена напорима Епископа Теодосија и Комисије за обнову српских православних храмова.

Епархија Рашко-призренска најоштрије осуђује овај инцидент, који је још једном показао да без икаквог разлога албански екстремисти не одустају од своје бесомучне намере да онемогуће живот православних Срба па чак и прославу једног од најсветијих хришћанских празника.