Празник Вазнесења Господњег – храмовна слава манастира Високи Дечани

Манастир Високи Дечани данас је, као и претходних година, торжествено прославио храмовну славу празник Вазнесења Господњег – Спасовдан. Евхаристијским сабрањем началствовао је Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског г. Теодосија, архимандрита Саве игумана Високих Дечана, архимандрита Стефана игумана Зочишта, архимандрита Илариона игумана манастира Драганац и великог броја свештеника и свештеномонаха епархије рашко-призренске.

Након прочитаног Јеванђеља Архиепископ Јован обратио се вернима беседом тумачећи јеванђељске поруке и указивајући на смисао и значај празника.

У току Литургије Епископ Теодосије је рукоположио у чин ђакона Драгана Ђукића из Косовске Митровице, чиме је наша црква постала богатија за још једног посланика на Њиви Господњој.

Учешће у Литургијском сабрању узеле су и монахиње манастира Грачанице и манастира Успења Пресвете Богородице из Ђаковице, ђаци и професори Призренске богословије, као и верни народ из Косовске Митровице, Грачанице, Осојана, Клине, Призрена, Гораждевца и других крајева наше земље.

Прослави Спасовдана у манастиру Високи Дечани присуствовали су и Његова Екселенција амбасадор Краљевине Норвешке г. Јан Брату, заменик премијера у покрајинској Влади г. Бранимир Стојановић и представници Кфора и Унмика.

Након Причешћа светим  Христовим Тајнама обављен је чин Литије око храма и освећење славскога жита и колача, да би напослетку братсво манастира послужило славски ручак за све присутне у манастирској трпезарији.