Централна прослава Св. Саве Просветитеља Српског у Новом Пазару

Централна прослава Св. Саве,  првог Архиепископа и просветитеља српског оджана је ове године с благословом Епископа Теодосија први пут у Новом Пазару. Свету Архијерејску Литургију служио је Епископ Рашко-призренски Теодосије уз саслужење умировљеног Епископа захумско-херцеговачког Атанасија, 15 свештеника и свештеномонаха и 4 ђакона. Међу служашчим били су и игумани више манастира Епархије (Црне Реке, Сопођана, Ђурђевих Ступова, Тушимље, Врачева и Св. Архангела код Призрена). У препуном храму Св. Николе окупило се око 300 верника међу којима је био нарочито велики број деце од којих се око 100 причестило.

Епископ Атанасије обратио се верницима беседом  у којој је посебно говорио о светитељству као истинском просветитељству у Цркви Христовој. "Просвета је то да зрачимо светлошћу, светлошћу доброте, светлошћу истине, светлошћу љубави, светлошћу свега онога што Дух Свети даје. То је радост и мир и благодат у Духу Светоме", рекао је Владика Атанасије. У наставку беседе Еп. Атанасије говорио је о лику Св. Саве као највећег светитеља и просветитеља српског народа.

This text will be replaced

Беседа Еп. Атанасија на Литургији 14 МБ

Након Свете Литургије шездесеторо деце рецитовало је песме у част Светог Саве. После рецитација деци су пакетиће уз светосавски благослов поделили Владика Теодосије и Атанасије, који је и сам деци у част одрецитовао једну песмицу. У организацији Црквене општине и овогодишњег домаћина Желимира Јоловића из Новог Пазара потом је за свештенство и народ организовао послужење у парохијском дому и црквеној порти. У радосној атмосфери празника Св. Саве ово је била још јединствена прилика да се свештенство са верним народом и својим Епископом окупи у литургијском и народном сабрању и обележи име највећег сина српског народа Саве – Растка Немањића.

Епископи Теодосије и Атанасије су у поподневним часовима посетили село Дежеву  као и манастире Сопоћани и Ђурђеве Ступове где су их дочекали настојатељи ових манастира, протосинђел Теоктист и протосинђел Герасим, са братијом и верницима. Увече у 18.00 часова почела је свечана Светосавска академија у дому културе у Новом Пазару. На академији окупило се око 800 гостију заједно са представницима локалне самоуправе и Војске Србије. Након што је Владика Теодосије као Епископ Рашко-призренски поздравио присутне, Владика Атанасије је одржао светосавску беседу говорећи о светосавском путу и позвању српског народа и о лику Првог Архиепископа Српског као истинског хришћанског хуманисте и просветитеља народног. У наставку академије одржан је пригодни културно-уметнички програм у коме су учествовали: црквени хор из Косовске Митровице, драмски уметник Соња Колачарић, појци цркве Св. Николе из Новог Пазара, Љиљана Поповић и етно-група Жива вода из Београда, певачка група Рашанке из Новог Пазара, КУД Рас из Новог Пазара и кавалиста Владимир Симић.

This text will be replaced

Са свечане Светосавске академије 14 МБ

Вести о прослави Св. Саве на простору Косова и Метохије преносимо у наставку.

Школе на КиМ прославиле Савиндан (KИМ Радио)

27.01.2011. (КИМ Радио)

У свим српским школама на Косову и Метохији прослављен је Свети Сава, највећи српски просветитељ. Светосавску награду добила је и Економско-трговинска школа из Лапљег Села. Начелник школске управе Министарства за образовање Републике Србије за КиМ, Предраг Стојчетовић, у изјави КИМ радију је казао да је свака школа организовала културни програм који је почињао светосвском химном.

“Сечењем славског колача, културним програмом и проглашењем најбољих ученика школе су прославиле своју славу. Светосавску награду коју додељује Министарство просвете Републике Србије добила је и Економско-трговинска школа из Лапљег Села”, казао је Стојчетовић.

На централном Косову централна школска прослава одржана је у ОШ "Кнез Лазар" у Доњој Гуштерици.

ЕРП: Пакетићи и награде за децу у Чаглавици

26.01.2011. (КИМ Радио)

Ђацима Основне школе „Миладин Митић“ у Чаглавици данас је Приштинска парохија у име Епархије рашко-призренске доделила поводом Светог Саве пакетиће. Од ове године Епархија ће додељивати најбољем ђаку у Чаглавици Светосавску повељу.

Ђакон Стево Митрић из Приштине доделио је у име Епархије рашко призренске светосавску повељу Алекси Денићу ученику четвртог разреда за постигнуте резултате и одличан успех. Он је најавио да ће уручивање светосавске повеље за ученике Основне школе у Чаглавици бити настављено и наредне године.

„Решили смо да у сарадњи са нашим учитељима кренемо од наших најмањих, да кренемо од наше Чаглавице и да наше малишане обрадујемо за Светог Саву, али да их упозоримо какву одговорност имају јер су се определили да иду путем Светог Саве и светосавља. То значи да треба да буду мудри као змије а безазлени као голубови, да се припреме и наоружају знањем, да дебате и разговоре воде само расправама и причама и да схвате овај живот који је пред нама као тежак и пун искушења али само са вером у бога могу све своје муке и искушења да преброде“ казао је ђакон Стево Митрић.

За 50-ак ђака школе „Миладин Митић“ у Чаглавици Епархија рашко- призренска обезбедила је пакетиће који су малишанима данас уручени након приредбе коју су ученици ове школе припремили у част Светог Саве који ће сутра бити обележен у свим школама на Косову и Метохији.