Eпископ Атанасије: Обавештење о манастиру Светих Архангела код Призрена

Поводом одлуке јеромонаха Бенедикта, настојатеља манастира Св. Архангела код Призрена, да не дозволи пароху призренском Александру Нашпалићу да сутра, на славу манастирске капеле Св. Лазара Четверодневног, одслужи  Св. Литургију на којој би се као у свим осталим храмовима Епархије РП помињало име Његове Светости Патријарха Иринеја и Епископа Администратора,  Његово Преосвештенство Епископ Атанасије  је благословио да се Св. Литургија поводом овог празника за народ који намерава да дође у Св. Архангеле служи у саборном храму у Призрену. У наставку вести доносимо Обавештење које је тим поводом данас потписао Администратор Епархије РП и КМ Епископ Атанасије.

Епархија Рашко-призренска и
Косовско-метохијска
Ебр. службени 68
Призрен-Грачаница, 26. март 2010. год.

Настојатељ Бенедикт и монаси манастира Светих Архангела код Призрена (њих пет-шест, јер неки стално прелазе из манастира у манастир без ичијег благослова) због непризнавања и неприхватања одлукâ Патријарха и Светог Синода, стављени су од Епископа местобљуститеља/администратора, сходно канонском предању Цркве, под забрану свештенослужења и Причешћа у току четрдесет дана (до Светог Архијерејског Сабора у мају).

Пошто је капела у манастиру посвећена светом Лазару Четвородневном и слави на Лазареву Суботу, а народ је раније долазио са пар аутобуса на славу, дат је налог свештенику Александру Нашпалићу, призренском пароху, да оде у манастир и у суботу служи свету Литургију. Међутим, настојатељ Бенедикт и монаси не дају свештенику Нашпалићу да служи, хвастајући се: „Ми смо кажњени", и: „Неће бити Литургије!" Оваквим својим понашањем ови одметници желе да изазову негодовање необавештеног народа и тиме, у ствари, само погоршавају своје стање, а владици Артемију повећавају одговорност пред Светим Синодом и Сабором, с обзиром на чињеницу да им је он и даље духовник и могао би да их упути на послушност Цркви, али то, нажалост, не чини.

Обавештавамо православни народ у Призрену и околини, као и оне који су намеравали да дођу аутобусима, да ће света Литургија на Лазареву Суботу бити служена у саборној цркви светог Георгија у Призрену и прослављен празник светог Лазара Четвородневног. Евентуални одлазак у манастир Светих Архангела биће, нажалост, злоупотребљен од ових побуњеника, монаха-немонаха, који ионако глуме „мученике", а нису то него су устали против реда и мира у Српској Цркви и српском народу.

Епископ Администратор Епархије Рашко-призренске и Косовско-метохијске
+ Епископ Атанасије с.р.