РТС: Нове претње Високим Дечанима

Нове претње Високим Дечанима

РТС 26. април 2014. год.

Непознати мушкарац запретио да ће наредних дана уништити манастир Високи Дечани, рекао је за РТС игуман манастира архимандрит Сава Јањић. О најновијим претњама обавештени су Косовска полиција, Кфор и међународни представници на Косову, каже Јањић.

Јањић је прецизирао да их је косовска полиција обавестила да је непознати мушкарац, који је представио као командант ОВК, позвао једну локалну ТВ станицу и рекао да се спрема напад на манастир у наредна два дана, као и да камере треба да буду спремне да би снимале уништење Високих Дечана.

„Полиција је одмах предузела све неопходне мере, контактирао сам више представника косовске полиције, између осталих заменика министра полиције Сашу Рашића, и имао сам разговоре са другима, добио сам позив од команданта Кфора и више амбасадора западних земаља на Косову и Метохији који су изразили солидарност и подршку“, рекао је Јањић. Нагласио је да је и лидер Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај такође осудио ове претње и рекао да ће и он са своје стране учинити све да се помогне у проналажењу оних који прете манастиру.

„Надамо се да ће све те мере које ће се предузети помоћи да се пре свега идентификује ко стоји иза претњи, али и да се појача безбедност око манастира који је очигледно и даље под безбедносним ризицима“, рекао је игуман ове светиње СПЦ. Подсетио је да су последњих година забележена четири оружана напада на Високе Дечане.

Пре неколико дана на једној од манастирских капија непознате особе исписале су графите „ОВК“, такозване Ослободилачке војске Косова.

УНЕСКО је 2004. године ставио манастир Високи Дечани на Листу светске културне баштине, наводећи да су његове фреске „једно од највреднијих примера такозване ренесансе Палеолога у византијском сликарству“ и „драгоцен запис о животу у XIV веку“. Због потенцијалних албанских напада, манастир је 2006. године стављен на Листу светске културне баштине у опасности.

Претње манастиру осудила је Канцеларија за Косово и Метохију и затражила од међународне заједнице да озбиљно схвати претње и да предузме све неопходне мере да се манастир заштити. Реаговала је и Грађанска иницијатива Српска изразивши огорченост и запрепашћење због изостанка реакције надлежних, оцењујући да ти догађаји представљају наставак агоније која је почела исписивањем графита УЧК на манастирској капији.