Вечерње новости – Епископ Теодосије: Звона храбре и теше Србе

Владика Теодосије: Звона храбре и теше Србе!

Вечерње новости 13. април 2012. год.

Епископ рашко-призренски о стању светиња и монаштва на Космету: Од Кфора имамо гаранције да број војника неће бити смањиван у догледно време

ПОСЛЕДЊИХ седмица расту тензије широм Косова и Метохије. Претећи графити, пуцњи на једну од наших цркава и оптужбе поводом заштите наших светиња у Призрену и Великој Хочи нажалост показују да један део косовских политичких структура и даље има агресиван став према српској духовној и културној баштини. Наша нада је да ће већина људи на Косову и Метохији увидети да заштита наше хришћанске баштине има значај за све и да те светиње не представљају опасност ни за кога. Овим речима, владика Теодосије, епископ рашко-призренски објашњава последње инциденте и нападе на имовину СПЦ на Космету и атмосферу у којој народ дочекује велики хришћански празник.

* Да ли се ови напади одражавају на живот свештенства и монаштва у нашим светињама?

– Сигурно је да се последњи инциденти одражавају на живот нашег монаштва, али већ смо навикли на овакву ситуацију јер последњих тринаест година идемо нашим крсто-васкрсним путем. Страдања наших светиња, претње и увреде само нас чине јачим у нашој вери. Знамо да после распећа долази васкрсење и да страдајућег Христа ради, наша вера и наш духовни и пре свега монашки живот добијају још дубљи смисао.

ПОРУКА – Када имамо Христа у себи где год да се налазимо имаћемо мир у себи и нећемо се плашити непријатеља, нећемо бити у очајању и безнађу. Онај ко нема Христа има немир и страх јер зна да сам себе не може заштитити и спасити. То значи да се предамо вери Божијој и чинимо да нама и нашим сународницима са којима живимо буде боље – поручио је верницима и српском народу на Космету да не клону духом после литургије на Велики четвртак владика Теодосије из манастира Грачаница.

* Како су реаговали представници Кфора на последње нападе на имовину СПЦ и очекујете ли од њих заштиту?

– Након најновијих инцидената разговарали смо са више представника Кфора и већ се предузимају мере појачане заштите. На известан начин добро је да су ови инциденти показали стварно стање на терену јер је једно време постојало уверење да се ситуација потпуно променила и нормализовала. Највиши представници међународних војних снага и те како су решени да не дозволе било каво насиље против наших верника и наших светиња. Од њих имамо гаранције да број војника неће бити смањиван у догледно време.

* Које су светиње тренутно у најтежој ситуацији односно где је монаштво и свештенство најнезаштићеније?

– Тешко је поредити живот монаштва у различитим деловима наше епархије, јер ситуација није свуда иста. Наравно, сви се они суочавају са учесталим проблемима недостатка безбедности и слободе кретања. По нашем мишљењу, најтеже је у манастиру Високи Дечани који је у последњих тринаест година четири пута био оружано нападнут. Манастир Девич је 2004. године био спаљен до темеља и тренутно га са великом муком обнављамо како би монахиње могле да живе у њему и да се Богу моле. Треба поменути и новоосновани манастир Пресвете Богородице у Ђаковици, где две монахиње и две старице живе потпуно изоловано под заштитом полиције. Манастир Пећка патријаршија као духовно седиште наше цркве такође није у завидној ситуацији. У последње време однос локалне заједнице према манастиру је донекле толерантнији него пре, ипак екстремиста има на све стране и нико не може искључити појединачне и самоиницијативне акте насиља против ових светиња или других манастира и цркава јужно од реке Ибар.

* На Космету се тешко живи а народ с тешком муком истрајава. Колики је утицај ових светиња на опстанак српског живља у покрајини и повратак расељених?

– Наше светиње су од кључног значаја и за повратак и за опстанак српског народа на Косову и Метохији. Оне вековима представљају духовне светионике и стожере нашег народног живота на овим просторима. За многе наше повратнике сама свест да звоне звона и да се служе свакодневне литургије у нашим црквама и манастирима представљају стално охрабрење и утеху. То им је уједно и најснажнији подстицај да заједно са свештенством и монаштом остану на својим огњиштима – каже на крају владика Теодосије уз жеље за мирне и Богом благословене Васкршње празнике свим читаоцима нашег листа и верном народу уз најрадоснији поздрав Христос Васкрсе – Ваистину Васкрсе!

СВЕТИЊАМА ТРЕБА ЗАШТИТА

* Колико тренутно манастира обезбеђују припандици Кфора и да ли ће та заштита бити дугорочна?

– Кфор за сада обезбеђује манастире Пећку патријаршију, Високе Дечане и Девич. Пре неког времена Кфор је најавио да ће манастир Девич бити предан заштити косовске полиције. Остаје нам да видимо да ли ће се то дестити и када, јер најновији инциденти мењају и погледе у Кфору. Зато се искрено надамо да ће Кфор и даље остати да штити манастир Девич и да ће заштита ових наших најугроженијих светиња бити дугорочна.