Игуман манастира Св. Саве Освећеног у Светој земљи демантује неистине следбеника бившег Владике Артемија да им је наводно дао подршку

Поводом чланка који је објављен у јучерашњој штампи "Артемију стигла подршка из Јерусалима" (Правда, 22. нов. 2010.) у обавези смо да обавестимо јавност да су представници Јерусалимске Патријаршије контактирали Патријаршију Српску и да је преко Архимандрита Макарија Мавројанакиса, једног од најближих Патријархових сарадника, поручено из Лавре Св. Саве Освећеног да je игуман манастира о. Евдоким ужаснут вестима објављеним у неким српским медијма да је он наводно дао подршку рашчињеном Владики Артемију. Штавише, како поручује о. Евдоким, реч је о најбезочнијим клеветама јер цела Јерусалимска Патријаршија саборно подржава Свети Архијерејски Сабор СПЦ и игуман Евдоким није давао никакве изјаве, поготово не у корист рашчињених клирика. Информација о наводној подршци из овог манастира дошла је прего грчких старокалендарских кругова и Дејана Виловског, бившег секретара м. Артемија, који, како се сазнаје активно служи са грчким расколницима тзв. "старокалендарцима" иако је не само рашчињен него и одлучен из Саборне Православне Цркве. Наиме монах Серафим, иначе син протојереја Теодора Зисиса, професора на Солунском теолошком факултету, ватрени је псевдозилот у Лаври Св. Саве и већ раније је правио скандале у манастиру и наносио срамоту овој светињи својим несмотреним изјавама и то у име целог манастира. Теодорос Зисис је иначе поборник монаха Артемија и Дејана Виловског и активно подржава њихов расколнички покрет.

Митрополит Амфилохије, Мјестобљуститељ Епархије Рашко-призренске, тренутно се налази у Кијеву на међуправославном саветовању где ће Руског Патријарха Кирила и представнике осталих Помесних православних цркава упознати са збивањима у Српској Православној Цркви.

Користимо прилику да обавестимо јавност да критички проверава информације које се шире по непрофесионалним медијима и антицрквеним сајтовима од стране рашчињеног Владике Артемија и његових присталица. Све информације које се тичу Епархије Рашко-призренске и збивања у њој могу се проверити преко информативне службе Епархије и других канонских тела наше Свете Цркве.

Информативна служба Епархије Рашко-призренске и Косовско-метохијске
Призрен-Грачаница, 23. новембар 2010. год.