Поводом нетачних тврдњи о наводном масовном одласку монаха из Епархије Рашко-призренске и Косовско-метохијске

Поводом нетачних и једним делом злонамерних тврдњи у појединим медијима да је дошло до наводног масовног егзодуса монаштва из Епархије Рашко-призренске и Косовско-метохијске веома је важно да се јавност упозна са чињеничним стањем у овој Епархији. Према подацима Епархије и Министарства вера Републике Србије у Епархији живи 176 монаха и монахиња (не рачунајући искушенике који још немају званичан статус монашких лица). Од овога броја највећи део монаха и монахиња и даље живе у својим манастирима, у послушању надлежном Епископу Мјестобљуститељу Високопреосвећеном Митрополиту Амфилохију и редовно обављају своје монашке дужности у складу са својим монашким заветима. Сви парохијски свештеници су и даље на служби у Епархији и редовно обављају парохијске дужности. Са жаљењем мора да се каже да је једна мања група монаха самовољно напустила неке од манастира Епархије, како је то објављено у медијима, али ниједан манастир Епархије није остао празан. Већим делом је реч о монашким лицима који су више пута и пре тога мењали своје место боравка и који су, како се сазнаје сада одлучили да живе по приватним кућама или објектима.

У манастиру Св. Архангели тренутно живи протосинђел Михајло в.д. настојатеља манастира који ће се надаље бринути о овој светињи, а о. Ненад Нашпалић је одређен за бригу о малом манастиру Девине воде близу Звечана. Што се тиче манастира Богородице Браинске, реч је о манастиру на територији Нишке Епархије и о том манастиру је Епархија већ објавила раније саопштење. У свим осталим манастирима Епархије игумани са братствима и игуманије са својим монашким сестринствима настављају уобичајени монашки живот. На пример, у манастиру Црна Река, из кога је пре неколико дана отишао део братства, живот се сасвим нормализовао и монаси са игуманом протосинђелом Јованом редовно дочекују поклонике и спремају се да прославе славу Св. Петра Коришког.

Дакле, у целини гледано Епархију је самовољно напустила једна мања група монаха и поред свих уверавања надлежног Епископа Мјестобљуститеља да не постоје никакви разлози за такво понашање јер су приче о наводном "прогону и терору" у Епархији најобичније инсинуације и клевете, које нажалост шире управо неки од тих лица који самовољно напуштају манастире. Мјестобљуститељ Епархије Високопреосвећени Митрополит Амфилохије није дао ниједан канонски отупст, осим четвроици монаха који су по одлуци Св. Арх. Сабора и Синода напустили Епархију заједно са умировљеним Епископом Артемијем и боравиће са њим у његовом новом месту пребивалишта.

Такође треба напоменути да је највећи број монашких лица која самовољно напуштају Епархију  заправо из манастира који се налазе у Рашкој области или на северу Косова, где су живели у пуној сигурности и материјалној обезбеђености. Инсинуације да је реч о некаквом "егзодусу са Косова и Метохије" су потпуно илузорне и постоје само у главама оних који под сваку цену желе да измисле повод за самовољно напуштање својих манастира. Стварањем медијске галаме уз сопствено поређење са "Косовским јунацима" они желе да свој самовољни одлазак прикажу као „прогон“ иако их нико не прогони до, ваљда, сопствена савест и одусутво свести о црквеној заједници. Штавише, монаштво из највећег броја манастира који живе у албанском окружењу су остали уз своје светиње и верни народ (са изузетком 6 монаха Св. Архангела). Иронична парадигма је да су 1999. године поједини представници режима презирно критиковали монаштво "што је остало на Косову да сарађује са НАТО окупаторима". Многи су се у историји позивали и на Св. Кнеза и Косово, али мало их је остајало на Косову. Црква је постојала и остаће на овим просторима не због ове или оне личности, већ због вере у живог Христа Господа кога вековима сведочи.

Епархија Рашко-призренска најоштрије демантује необјективне изјаве појединих монашких лица и њихова саопштења и апелује на медије да се неодговорне изјаве и саопштења које дају та лица и њихови следбеници (о "празним" и наводно закључаним манастирима, "општем расулу" итд) не могу сматрати релевантним црквеним ставовима и представљају покушај свесног обмањивања јавности.

Мјестобљуститељ Епархије Високопреосвећени Митрополит Амфилохије данас је служио Св. Литургију у манастиру Ћелије поводом прославе новопросијавшег светитеља Цркве Св. Јустина Новог Ћелијског. Викарни Епископ Теодосије је данас посетио манастир Сочаницу где је пресекао славски колач монаху Јустину и задржао се неко време у разговору са братијом и в.д. настојатеља манастира јеромонахом Дамјаном. У поподневним часовима Викарни Епископ Теодосије посетиће манастир Св. Архангеле код Призрена и протосинђела Михајла који сада живи у овом манастиру.

Информативна служба ЕРП КиМ
Грачаница, 14. јуни 2010. год.