Црква где су се причестили Косовски јунаци

Село Самодрежа се налази на око пет клометара од Вучитрна, а добило је назив по истоименитој цркви посвећеној Усековању главе светог Јована Крститеља. У самом селу до пре нешто више од једну деценију живело је двадесетак српских породица које су нажалост морале да напусте своје домове.  У Самодрежи се по предању причестила војска на челу са светим Кнезом Лазаром пред бој на Косову, а након боја погинули јунаци су сахрањени у костурницу ове цркве заједно са витезом Милошем Обилићем.

Кроз своју дугу историју ова црква пуно пута је скрнављена и рушена, да би свој данашњи изглед добила 1932.године.

Пречишћених форми и јасних линија, изведена је од белих мермерних тесаника, према заједничком пројекту архитеката Петра Поповића и Александра Дерока.

Приликом изградње сеоске школе, крајем седме деценије XX века, локални Албанци су костурнице користили за гашење креча, сама црква се 1981.  године, нашла на удару албанских екстремиста, који су је оскрнавили и оштетили њене фреске, а крајем јуна 1999. године црква је демолирана и запаљена изнутра, од стране албанских екстремиста, тако да је данас кров ове цркве уништен, над олтарском апсидом је пробијена велика рупа, стакла на прозорима и врата су поломљени, звоник и зид око цркве су порушени а унутрашњост је претворена у јавну депонију и тоалетза људе и стоку.

Свестан значаја овог светишта и ове цркве Његово Преосвештенство Епископ Рашко-призренски и Косовско-метохијски Теодосије посетио је, 26. фебруара ове године, Самодрежу у нади на што скорије обнављање овог храма које је истинско духовно богатство нашег народа.