Генерални секретар УН Бан Ки Мун у посети саборном храму Св. Ђорђа у Призрену

Генерални секретар УН Бан Ки Мун је у поподневним часовима посетио Призрен где је обишао и саборни храм Св. Ђорђа. Угледног госта дочекали су Епископ Рашко-призренски Теодосије и викарни Епископ Липљански Јован са свештенством. Прву добродошлицу генералном секретару пожелела је мала Милица Ђорђевић, једино српско дете у Призрену. Владика Теодосије је г. Бан Ки Муна и његове сараднике упознао са животом мале српске заједнице у Призрену, где од предратних 8.000 Срба данас живи само тридесет већином старијих лица. Владика је посебно подсетио на болна искуства мартовског погрома 2004. године када је за два дана уништено 35 православних светиња међу којима су страдале и све православне цркве у Призрену.

Говорећи о потреби унапређења безбедности и правне сигурности за српски народ на Косову и Метохији, Владика Teодосије је нагласио да је процес повратка расељених Срба са КиМ у озбиљној кризи, нарочито након недавног злочина над породицом Јевтић у Талиновцу. И поред свих напора да се заштите СПЦ објекти на Косову и Метохији, насиље се спорадично наставља, о чему сведочи и скрнављење цркве у Штимљу која је обнављана новчаним средствима УНЕСКО.

Г. Бан Ки Мун је говорио о потреби заједничког живота и међуетничкој толеранцији која је посебно важна у срединама као што је Призрен, где су кроз историју заједно живели припадници разних вероисповести. Викарни Епископ Јован уручио је генералном секретару УН публикацију СПЦ "Меморандум о страдању српских православних цркава и манастира на КиМ" и истакао значај Пећке Патријаршије као историјског седишта СПЦ.

Пре посете храму Св. Ђорђа г. Бан је посетио римокатоличку цркву у Призрену, и на крају свог боравка у Призрену обишао Синан пашину џамију. Након посете Призрену генерални секретар УН отпутовао је хеликоптером за Приштину, а одатле за БЈР Македонију.