Игуман манастира Симонопетре архимандрит Јелисеј са монасима у посети Косову и Метохији

На поклоничком путовању по светињама Српске Православне Цркве архимандрит светогорског манастира Симонопетра архимандрит Јелисеј са петорицом својих монаха боравио је у посети Епархији Рашко-призренској и Косовско-метохијској од 26. до 28. маја. Након посете манастиру Грачаница, где су га дочекали Митрополит Црногорско-приморски, мјестобљуститељ Епархије ЕРП и КМ, и Викарни Епископ Липљански Теодосије са монахињама манастира Грачанице и Кончула, архимандрит Јелисеј је заједно са Владикама посдтио грчку војну базу код Урошевца где их је примио локални командант КФОР-а са грчким војним свештеником. Гости су обишли капелу грчке јединице и за њих је у официрском клубу био приређен и ручак.

После тога Владике Амфилохије, Теодосије, отац Јелисеј са братијом и остали гости наставили су пут у правцу Призрена да би посетили манастир Свете Архангеле, где их је дочекао јеромонах Бенедикт са братијом. Гости из Грчке су потом обишли новообновљени храм Св. Ђорђа и Владичански двор у Призрену које им је показао протосинђел Михајло, да би у вечерњим часовима стигли у манастир Високи Дечани, где им је приређен свечан дочек са доксологијом.

Архимандрит Јелисеј је пренео благослове и поздраве братства манастира Симонопетре и мати Никодиме, игуманије манастира Ормилије који је метох овог чувеног светогорског манастира.

Јуче ујутро је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Дечани служио Митрополит Амфилохије уз саслужење Владике Теодосија, архимандрита Јелисеја и његових свештеномонаха. Након заједничке трпезе Владике Амфилохије и Теодосије су госте повели најпре у Ђаковицу, где је у току обнова храма Пресвете Богородице. Отац Јелисеј и његови монаси су имали прилику да се виде са ђаковичким бакама које су са радошћу дочекале Владике и Светогорске монахе. Потом су сви отпутовали за манастир Девич како би се поклонили моштима Св. Јоаникија Девичког и обишли обновљени манастир који је био запаљен у Мартовском погрому 2004. године. Након Девича, Владике и гости са Свете Горе су посетили манастир Соколицу, где им је гостопримство указала мати Макарија са сестрама. Мати Макарију, која је и сама провела један део свог монашког живота у манастиру Ормилија (метоху Симонопетре), везује дугогодишње познанство са оцем Јелисејем.

У поподневним часовима Владика Теодосије се са архимандритом Јелисејем вратио у манастир Дечани где су гости опет преноћили да би јутрос у Дечанима игуман Симонопетре са својим ђаконом служио Свету Литургију на грчком језику. Након обиласка манастира Дечани и заједничке трпезе са монасима Владика Теодосије је госте са Свете Горе повео да посете манастир Пећку Патријаршију и да се поклоне пред моштима светих српских архиепископа и патријараха. Тамо их је са радошћу дочекала игуманија пећка мати Февронија са сестрама. Гости су потом наставили пут према Цетињу и светињама Црне Горе, где ће у недељу присуствовати слави у манастиру Пиперима. У наставку свог поклоничког путовања гости из Грчке посетиће Херцеговину, Босну, а потом Београд и светиње централне Србије.

У прилогу доносимо избор фотографија са Косова и Метохије (извештај о јучерашњој Архијерејској Литургији у Дечаниа је објављен у јучерашњим вестима наше Инфо-службе).

MAНАСТИР ГРАЧАНИЦА 26. МАЈ 2010

ВОЈНА БАЗА ГРЧКОГ КФОР-А, УРОШЕВАЦ 26. МАЈ 2010