Канонска одлука Епископа Атанасија у вези манастира Девине Воде код Звечана

Администратор Епархије Рашко-призренске и Косовско-метохијске Епископ Атанасије донео је у данас 9. априла 2010. год. канонску одлуку поводом немонашког и нецрквеног понашања јеромонаха Романа, настојатеља манастира Девине Воде, и тројице његове сабраће. Епископ Атанасије је претходно упутио позив монасима да учествују у Св. Литургији са Епископима и верним народом на Васкрсни Понедељак у Јужној Митровици, на што су се они оглушили. Владика се потом 7. априла писмено обратио братству манастира са благословом да дошђу у манастир Грачаницу на разовор. Јеромонах Роман се оглушио и на тај писмени позив и свештенику који му га је уручио је рекао да "они не признају одлуке Св. Арх. Синода и одлуке Администратора". Иначе, реч је о двојици монаха и два искушеника који су у Девине Воде прешли из црноречког братства и активно подбуњују верни народ на Северу Косова. У наставку следи текст одлуке Епископа.

Епархија Рашко-призренска и
Косовско-метохијска
Ебр. 98
9. априла 2010. год.

КАНОНСКА ОДЛУКА

Због непослушности Светом Архијерејском Синоду С П Цркве (који је својом одлуком од 13. фебруара 2010. привремено сменио Епископа Артемија и за Администратора Епархије Рашко-призренске и Косовско-метохијске поставио Епископа Атанасија, са свим правима Епархијског Архијереја) и због неприхватања канонски постављеног Епископа и одбијања да се одазову двоструком Архипастирском позиву, ево већ скоро два месеца, као и због „завере и групашења“, и уопште због кршења канонског и монашког реда и поретка (Канони 4, 8 и 18. Халкидонског Сабора; 34. Трулског, 5. Антиохијског, 21. Седмог Васељенског Сабора; 4. и 13. Прводругог Сабора,), подвргавају се канонским епитимијама:

1. Јеромонах Роман, настојатељ Манастира Девина Вода код Звечана, забраном свештенодејства и Причешћа у току 40 дана (до свршетка пролетњег Архијерејског Сабора, маја 2010);

2. Братство истога Манастира Девина Вода код Звечана, монаси клирици и искушеници: забраном служења у истом Манастиру Св. Литургије и Причешћа у току 40 дана (до свршетка пролетњег Архијерејског Сабора, маја 2010).

У истом Манастиру не дозвољава се служење неког другог свештеног лица Свете Литургије у току трајања ове канонске епитимије.

По себи је јасно да, уколико поменути монаси покажу искрено покајање, Епископ, сходно 102. Канону Трулског Сабора, може смањити или укинути изречене епитимије.

Епископ Администратор Епархије Рашко-призренске и Косовско-метохијске
+ Епископ Атанасије с.р.