Обележавање годишњице прослављења Свете Босиљке

Епархија рашко–призренска данас и сутра (25. и 26. октобра) низом активности обележава прву годишњицу прослављења Свете Босиљке Пасјанске.

Тим поводом у Пасјану код Гњилана, Епархија рашко-призренска и Дом културе „Грачаница“ вечерас организују духовну трибину која ће бити посвећена овој новој светитељки, а сутра у 9 часова Преосвећени Епископ рашко-призренски Теодосије служиће Свету архијерејску Литургију у Цркви Преображења Господњег. У наставку ће бити уприличен богат културно-уметнички програм у којем ће наступити КУД „Крива река“.

Духовну трибину која почиње вечерас у 19 часова у црквеној сали у Пасјану, благословиће и дати уводну реч, Преосвећени Епископ Теодосије, док ће житије и службу Свете мученице Босиљке Рајчић говорити мати Стефанида, игуманија манастира Грачаница. О приликама у гњиланској кази у 19. веку говориће историчар Александар Гуџић а на тему „Савремено доба и појава нових светитеља на Косову и Метохији – значај њиховог прослављања у савременом тренутку“ , архимандрит Иларион (Лупуловић), игуман манастира Драганац. О страдању Свете Босиљке и сећање на њу у народу говориће вероучитељ Јован Цветковић.

Свети архијерејски Сабор Српске православне цркве на овогодишњем заседању прибројао је Сабору светих, три личности, због непоколебљиве верности вери Христовој убијене од Арнаута за време османлијске власти, на измаку 19. века и у освит 20. века, на Косову и Метохији: Босиљку Рајчић из Пасјана код Гњилана, Григорија Пећког и Василија Пекара из Пећи.

Подвиг Свете Босиљке Пасјанске се прославља 26. октобра.