Парастос у Гораждевцу

У Гораждевцу код Пећи, 13.августа у Цркви рођења Пресвете Богородице одржан парастос поводом 11 година од убиства двојице српских дечака из овог места. Парастос су служили свештеници и свештеномонаси Епархије рашко-призренске у присуству  чланова породица настрадалих, верног народа и политичких преставника Срба са Косова и Метохије.
Након парастоса, на локалном гробљу одржан је помен, коме су у име Канцеларије за Косово и Метохију присуствовали заменици директора Душан Козарев и Жељко Јовић.

Иван Јововић и Пантелија Дакић убијени су из аутоматског оружја пре 11 година док су се купали у реци Бистрици, а њихови другови Богдан Букумирић (14), Марко Богићевић (12), Драгана Србљак (13) и Ђорде Угреновић (20) су тада тешко рањени.

УНМИК је после напада саопштио да је непознат број људи из жбуња отворио ватру из „калашњикова“ на педесетак деце и младих Срба из Гораждевца.

Косовска полиција је у истрази саслушала 75 сведока, а претресла је и 100 кућа, без конкретних резултата.

Убиство деце осудили су домаћи и међународни званичници, а због овог трагичног догађаја одржана је и седница Савета безбедности УН.

Убиство на реци Бистрици сматра се једним од четири највећа злочина над Србима од 1999. године и доласка међународне мисије на Косову.

Виновници су остали ван домашаја правде као и у случају убиства жетелаца у Старом Грацком, убиства породице Столић у Обилићу и убиства путника аутобуса „Ниш-експреса“ код Подујева.

У Гораждевцу данас живи мање од 1.000 Срба у потпуном албанском окружењу.

Извор: www.rtg.rs