Поруке мржње на цркви Св. Апостола Петра и Павла у селу Брод, општина Штрпце

Eпархија Рашко-призренска и Косовско-метохијска примила је синоћ са дубоком забринутошћу информацију о исписаним порукама мржње на храму Св. Апостола Петра и Павла у општини Штрпце. Косовска полиција потврдила је да су графити са погрдним натписима и ознаком УЧК као и прецртаним крстовима на предњој и јужној фасади храма примећени крајем марта oве године.

Као и у претходним инцидентима о којима се Епархија јуче огласила званичним саопштењем, и овде је реч још о једном показатељу нарушене безбедносне ситуације и атмосфере етничке и верске мржње против хришћанских храмова на Косову и Метохији. С благословом Епископа Теодосија, Архимандрит Сава обавестио је о најновијем развоју догађаја међународне представнике у Европској унији и САД и пренео најдубљу забринутост СПЦ не само поводом ових графита, већ пре свега поводом читаве кампање која се последњих месеци интензивно спроводи против СПЦ и наше историјске и духовне баштине међу појединим круговима Скупштине Косова и дела медија као и неких општинских руководстава.

Из Вашингтона и Брисела СПЦ је поручено да ће међународни представници на Косову и Метохији најобиљније обратити пажњу на овај негативни развој догађаја и да се етничка и верска мржња, посебно када долази од представника институција Косова, које један део међународне заједнице политички и финансијски помаже, неће толерисати.

Епархија Рашко-призренска упутила је позив и другим верским заједницама на Косову да јавно осуде језик мржње против СПЦ и ругање хришћанским симболима јер то представља не само срамоту за све грађане Косова, већ ствара слику крајњег примитивизма и некултуре.

Из канцеларије ЕРП КиМ