Признање "Вечерњих новости" монасима Зочишта за најплеменитији подвиг године

У традиционалној акцији „Вечерњих новости“ – „Најплеменитији подвиг године“, онима који су несебично помогли додељена су престижна признања. Монаси манастира Зочиште су једини Срби у селу Зочиште, у манастиру који је српска светиња из XIV века и опстају упркос сталним нападима албанског живља. На дан Света Три Јерарха, 12. фебруара 2019. у Свечаној сали Скупштине града Београда, Специјалну плакету игуману манастира архимандриту Стефану (Миленковићу), уручио је г. Милорад Вучелић, главни и одговорни уредник „Вечерњих Новости“. Тим поводом, Зорица Зец, сарадница Информативне службе СПЦ, забележила је ексклузивну изјаву архимандрита Стефана игумана Зочишта, који је рекао реч-две више о овом признању (звучни запис на крају вести).
Златна плакета за појединачни најплеменитији подвиг додељена је полицајцу Милошу Милошевићу, чијом заслугом је спречено крвопролиће у центру Ниша 16. јуна 2018. године. Златна плакета за дечији најплеменитији подвиг – Огњену Дамњановић, матуранту Економске школе из Ужица, који је спасао трогодишње дете из набујале реке Ђетиње. Златна плакета за колективни најплеменитији подвиг припала је Јовану Мијатовићу из Банатског Деспотовца и Кикинђанима Сави Зорићу, Ђорђу Чичулићу, Стојану Мишковићу и Самиту Комленићу који су донирали кожу за тешко повређене раднике НИС-а на нафтној бушотини 20. септембра 2018. године. Златна плакета за подвиг која се додељује постхумно, припала је Милораду Јовановићу који се утопио у Дунаву код Белегиша док је спасавао унуку коју је успео да изгура на обалу
Специјалне плакете су додељене: Марку Јовановићу, младом правнику из Горњег Међурова код Ниша; учитељици Горици Димитријевић; полицајцима Немањи Тривину и Ђорђу Елеку, припадницима Јединице за подршку Полицијске управе Фоча; спортским риболовцима из Подгорице Владету Зарубици, Веску Божовићу и Војину Радовићу; Предрагу Адамовићу, председнику Хуманитарне организације „Баштиник“ из Бањалуке; Наташи Младеновић, ученици другог разреда Средње техничке школе у Пожеги; Драгану Вујовић ватрогасцу из Ужица; Ивану Караџићу рониоцу српског порекла за спасавање младих фудбалера и њиховог тренера из пећине на Тајланду; Милици Ђекић, припаднику Војске Србије у Јарчујку код Краљева и Ирени Ивић, возачу градског аутобуса пореклом из Прокупља која живи и ради у Милвокију.
Свечаност је почела химном Боже правде у извођењу Академског хора „Обилић“ који је током програма отпевао и композицију „Ово је Србија“. На свечаности су се обратили г. Милорад Вучелић и академик Матија Бећковић.
Жири је деловао у саставу: академик Матија Бећковић, начелник ВМА пуковник проф. др Мирослав Вукосављевић, академик Душан Ковачевић, хуманиста Арно Гујон, директор „Комтрејда“ г. Веселин Јевросимовић, драмске уметнице Рада Ђуричин и Тања Бошковић, модна креаторка Верица Ракочевић, новинар Бранко Станковић и г. Милорад Вучелић.
Данашњој свечаности су присуствовали министар за рад и социјална питања г. Зоран Ђорђевић, градоначелник Београда г. Зоран Радојчић; представници власти, Војске Србије, протојереј-ставрофор Стојадин Павловић директор Патријаршијске управне канцеларије, бројни пријатељи и сарадници новинског листа, као и бројни представници медија.
Зорица Зец
Извор: Радио „Слово љубве“
Вест на сајту Вечерњих новости