Прослава празника Светих Бесребреника Козме и Дамјана у манастиру Зочиште код Ораховца

У манастиру Св. Козме и Дамјана у Зочишту код Ораховца данас је свечано прослављена зимсла слава светом Литургијом коју је служио Епископ Теодосије уз саслужење више свештенослужитеља и учешће бројног верног народа. Владика је благословио славски колач и преломио га са игуманом манастира архимандритом Стефаном пожелевши њему и братији да духовно напредују служећи Богу у овој светињи рушеној и опет обновљеној и васкрслој, која данас окупља верне са свих страна уз мошти светих Врача. Владика је истакао „да нам Бог даје многе дарове, а да ми треба да будемо Богу благодарни и да тим даровима дарујемо своје ближње. Владика је такође рекао да су многи светитељи, а нарочито мученици, пуни благодети и силе Божје и да мошти светитеља исцељују многе, којима је исцељење потребно“

“Ево двадесет година је од како је наш народ претрпео велико страдање и егзодус и од како је морао да напусте ове крајеве. Исто тако, напустили су и монаси ову свету обитељ, јер је претила велика опасност 98. и 99. године. Игуман и братија су били заробљени, одведени одавде из овог манастира, али опет молитвама Светих бесребреника, они су се избавили и спасили. 2004. године, овај храм је био сравњен са земљом, миниран, конаци запаљени, ово је било пусто место, али су и тада верници долазили, како крштени, тако и они некрштени, да се моле овде на зграишту, на темељима цркве срушене, јер су знали да се сила Божја управо појављује тамо где се страда и да су Свети Козма и Дамјан, иако њихове мошти нису биле физички присутне, да су они присутни овде невидљиво и да дају исцељење свима који са вером ступају овој светој обитељи. Десило се предивно чудо да је ова света обитељ поново васкрсла, обновила се, како физички, материјално, тако и духовно”, беседио је владика Теодосије, нагласивши да се у манастир у Зочишту увек долази са вером, надом и са “љубављу према овој светињи, светим бесребреницима, иштећи помоћ за исцељење душе наше и за наше најмилије, болесне, јер оно што људи нису у могућности да учине, да помогну ономе ко је болестан, било то лекари, исцелитељи разни, то могу светитељи Божји”.
“Бог је речју могао да утиша природне стихије, Господ је речју умножио хлебове у пустињи, Господ је речју својом васкрсао мртве и Господ исцељује, како некада, тако и до дана данашњег, преко светих, преко моштију. Зато смо Богу благодарни што нас сабира све овде, како данас, тако и током целе године. Ми, прослављајући свете бесребренике, молимо се Господу да сачува ову свету обитељ, да умножи братство и да умножи љубав и слогу у нашем народу. Само ако будемо сложни у Христу и ако будемо ми окренути једни другима, ако будемо гледали у лице једни других и радовали се несебично без зависти, тада ће заиста Господ бити међу нама”, рекао је владика Теодосије, позвавши вернике да буду милостиви, јер је милосрђе највећа врлина код људи и пред Богом.

Данашња свечаност завршена је славским ручком који је припремио о. Стефан са братијом манастира.