Саопштење Епископа рашко-призренског поводом најновијих дешавања у Црној Гори

САОПШЕЊЕ ЕПИСКОПА РАШКО-ПРИЗРЕНСКОГ ТЕОДОСИЈА

Поводом најновијих дешавања у Црној Гори, а у вези са најављеним усвајањем предлога Закона о слободи вјероисповјести или увјерења и правном положају вјерских заједница, заједно са нашим свештенством, монаштвом и верним народом Епархије Рашко-призренске изражавамо најснажнију молитвену солидарност са нашим архијерејима, свештенством, монаштвом и верним народом у Црној Гори.

Настојање црногорских власти да усвоје закон који највећим делом директно угрожава права и слободе наше Цркве и води ка насилном отимању древних светиња, дубоко вређа и осећања свих православних верника на Косову, Метохији и Рашкој области.

Зато подсећамо власти у Црној Гори да својим непромишљеним одлукама могу непосредно да угрозе права и слободе наше Цркве на Косову и Метохије и посебно очување наших древних косовско-метохијских светиња.

Отуда је једини пут очувању братског мира у Црној Гори одлагање овог закона док се у непосредној сарадњи са нашом Црквом и осталим верским заједницама не пронађе најбољи начин како да се заштите права Цркве у складу са њеном вековном улогом.