Састанак врха НАТО савеза у манастиру Пећка Патријаршија посвећен заштити светиња СПЦ на Косову и Метохији

У манастиру Пећка Патријаршија данас је с благословом Његове Светости Патријарха Српског Г. Иринеја одржан састанак Северно-атлантског савета, највишег управног тела НАТО савеза, на коме је разговарано о заштити светиња СПЦ на Косову и Метохији. Генералног секретара НАТО савеза Андреаса Фог Расмусена, команданта КФОР-а генерала Халбауера и око 40так представника НАТО земаља дочекали су испоред СПЦ на капији Пећке Патријаршије Епископ Рашко-призренски и члан Св. Архијерејског Синода Владика Теодосије и Викарни Епископ Липљански Јован.

Након поздрава са игуманијом Февронијом, у великој трпезарији манастира одржан је састанак са презентацијом заштите светиња од стране КФОР-а и Косовске полиције.Владика Теодосије је у име Његове Светости Патријарха Српског захвалио КФОР-у на досадашњој заштити манастира и цркава, указавши да је међународно војно присуство и даље потребно и поред одређеног напретка у безбедности. Једино КФОР има пуни капацитет да предупреди насилне нападе које смо могли да видимо у протеклим годинама и да гарантује дугорочну заштиту нашим светињама и вредним споменицима културе, рекао је Владика Теодосије.

Након послужења у порти манастира високи гости из НАТО савеза обишли су са Епископима комплекс цркава Пећке Патријаршије и непосредније се упознали са значајем ове светиње која је од 13. века духовни центар Српске Православне Цркве. Генерални секретар НАТО г. Расмусен нагласио је да ће и поред сталних трансформација НАТО присуства на Косову међународне мировне снаге остати и даље присутне и ангажоване у обезбеђивању заштите српских светиња.