Смотра дечјег фолклора у манастиру Свети Архангели

Смотру дечјег фолклора која се одржава по деветнаести пут отворио је домаћин, игуман манастира Светих Архангела отац Михаило.
На овогодишњој смотри фолклора учествовало је 14 културноуметничких друштава са Косова и Метохије, а организатори су Савез аматера КиМ и Дом културе Грачаница. Играле су се игре из Метохије, Сиринићке Жупе, Врања, Ниша, Шумадије…
Програм је почео заједничким колом које су одиграли већина учесника културно-уметничких друштава унутар зидина цркве. Смотра је настављена Играма из Шуманије које су одиграли чланови КУД Симонида из Ранилуга.
Председник Савеза аматера КиМ Ђорђе Лакушић рекао је за РТВ Ким да је осим што играју, ово је прилика да се деца упознају и стекну нова пријатељства. Додао је да осим игре и песме ова манифестација учи децу да воле своју културу и традицију.
„На овогодишњој смотри деца су послала још једну важну поруку, а то је жеља да црква Светих Архангела васкрсне. Прошле смотре играли смо око темеља, данас смо ушли унутра и повезали се рукама са жељом да она васкрсне, буде цела баш онаква каква је била пре рушења“, рекао је Лакушић.
Дечијом смотром фолклора почела је и манифестација Видовданске свечаности.
„Очекујемо веома богат културни програм у оквиру којег ће бити премијерно одиграно неколико представа, можда и једна дечија. Мислим да ће публика у Грачаници и широм Косова и Метохије имати шта да види и чује“, рекао је Иван Стојковић из Дома културе у Грачаници.
На крају манифестације најбољим играчима су додељени пехари.
У манастиру Светих Архангела данас је осим смотре одржана и ликовна колонија на којој је учествовало двадесетак дечака и девојчица из различитих крајева Косова.
Тема колиније је Призрен и манастир, односно мотиви који су на њих оставили највећи утисак.