Свечано прослављена слава манастира Грачаница – Успење Пресвете Богородице

У манастиру Грачаница свечано је обележен празник Успенија Пресвете Богородице, храмовна слава манастира. Св. Литургију служио је Епископ Рашко-призренскиТеодосије уз саслужење свештеника приштинског архијерејског намесништва.

Обраћајући се верном народу Владика Теодосије је поручио да се морамо поучити примерима светих који су били верни Господу до смрти и који су многе патње претрпели како би остали верни Господу. “И ми данас живећи овде на Косову и Метохији, служећи Богу и цркви његовој, позвани смо да останемо верни, онако како су то наши преци чинли да служимо овој светох обитељи, али исто тако и да останемо на овим просторима, да би и ми у наше време сачували оно што су наши преци сачували и животе своје дали. Сваки део ове косовско-метохијске земље они су залили својом крвљу, својим сузама и својим знојем”, казао је владика Теодосије.

Владика рашко-призренски је истакао да ћемо уколико не презремо труд предака наших показати верност, не само њима већ и Богу и светињама.“Важно је да не презремо њихов труд и да наставимо њихов подвиг како би и нас Господ овенчао венцем живота, јер само ћемо тако потврдити верност њему, а исто тако и верност нашим светињама којих је овде много”, казао је владика.

Након Св. Литургије и празничне литије Владика Теодосије благословио је и преломио славски колач у част Пресвете Богородице. Поред сестринства манастира, овогодишњи домаћин славе био је Горан Јоргић из Грачанице. Игуманија манастира мати Ефросинија са сестринством потом је за госте приредила свечани славски ручак.

Након данашње свечаности, у порти манастира Грачанице одржана је и изложба пчелињих производа коју традиционално организује друштво пчелара “Трмка”.