Свечано прослављена слава манастира Св. Архангела код Призрена

У манастиру Св. Архангели код Призрена данас је свечано прослављена манастирска слава. Св. Литургију служио је с благословом надлежног Архијереја служио Епископ Бихаћко-петровачки Атанасије уз саслужење свештеномонаха и свештеника Епархије, као и учешће око две стотине верника из разних крајева Косова и Метохије, централне Србије и Црне Горе.

Након Св. Литургије, Владика Атанасије је благословио и преломио колач са игуманом манастира протосинђелом Михајлом који је потом за свештенство и верни народ приредио славску трпезу.

Данашњој свечаности у Светим Архангелима присуствовао је и директор канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију г. Александар Вулин са најближим сарадницима. У манастиру је тренутно у току обнова конака која се одвија захваљујући помоћи верника и Канцеларије за КиМ.

ТЕЛЕГРАФ: МАНАСТИР СВЕТИ АРХАНГЕЛИ: Место где се Бог слави и човек уздиже до неба

– Ово место и сва друга места на подручју српског Косова и Метохије сведоче да су се наши преци угледали на најбоље синове људске, стварајући ова дела која и даље постоје – каже епископ Бихаћко-петровачки Атанасије Ракита

На темељима саборног храма посвећеног Светим архангелима Михаилу и Гаврилу “на месту где се Бог слави и човек уздиже до неба” Свету архијерејску литургију служио је новопостављени епископ Бихаћко-петровачки Атанасије Ракита уз саслужење свештенста и монаштва Рашко-призренске епархије.

– Спаситељи света су они који проповедај љубав, веру и наду и заједницу са Богом, спаситељи нису они који разарају, него они који стварају. Ово место и сва друга места на подручју српског Косова и Метохије сведоче да су се наши преци угледали на најбоље синове људске, стварајући ова дела која и даље постоје. Ови свештени монаси и монахиње показују да су се они угледали на своје претке и позивају све нас да се угледамо на њих и наше претке – рекао је владика Атанасије, који се у своје име, име патријарха српског Иринеја, епископа Рашко-призренског Теодосија и у име домаћина архимандрита Михаила захвалио свима који су помаж обнову манастира, посебно Канцеларији за КиМ.

Неки су дошли да посете споменик културе од изузетног значаја, неки да молитвом исцеле своје муке, а сви да својим прилозима помогну ову светињу која се вековима диже из пепела.

Коло српских сестра из Призрена са седиштем у Цркви Светог Архангела Гаврила у Београду за обнову манастира донело је прилог.

– Велика је ствар бити данас овде, поносни смо, сестре су се својски потрудиле и прикупиле прилог у износу од 805 евра, 435 долара и 5.500 динара – каже председница овог друшта Милијана Думановић, која је позвала све људе да приложе “за нашу светињу без обзира на висину новчаног прилога”.

Ово је свакако био посебан дан за Милицу, јединог српског ђака у Призрену, која је са својом мамом и деда Адемом, у чијој се пратњи једино крећу кроз град, дошла.

– Ово су дани наше радости и наде, Милица се игра са децом што иначе није у прилици. Са узбуђењем се припремамо и чекамо овакве догађаје. Нажалост, то брзо прође и враћамо се у нашу самачку свакодневницу – прича Милицина мама.

За све присутне домаћин архимандрит Михаило је припремио трпезу љубави, за којом су се уз помоћ мушког хора из Велике Хоче запевале старе косовске песме.

Најважнија, задужбина Стефана Уроша ИВ Душана (владао 1331-1355), деветог владара из династије Немањића и првог и јединог српског цара био је овај манастир у коме је у цркви посвећеној Архагелима Гаврилу и Михаилу и сахрањен. Приликом археолошких ископавања 1927. године су пронађени остаци гробнице са костима за које се претпостављало да су Душанове.После две године његови посмртни остаци су похрањени у цркви Св. Марка у Београду, са намером да ту остану до обнове манастира.

(С. С.)