У Великој Хочи, у Метохији, прослављен Петровдан

Veliki VhodСветигора, 12.7.2013 – На празник посвећен апостолима Петру и Павлу, у Великој Хочи је служена литургија на црквишту посвећеном овим светитељима. Литургију је у присуству педесетак верника из Велике Хоче и Ораховца служио парох великохочански протојереј ставрофор Миленко Драгићевић.

У празничној беседи отац Миленко је рекао:

Mи знамо, кроз историју, да су наши људи градили, и обнављали наше светиње, што нам сведоче и ове светиње које у Великој Хочи имамо. Где год има народа има и цркава, где год има камена темељца, има и цркава, јер Господ је рекао да ће на камену саградити цркву коју нико не може разрушити. Ми смо данас дошли на ово свето место, иако је у рушевинама, где су  вековима долазили наши преци и клањали се апостолима Петру и Павлу. Недалеко одавде се налази храм Светих врача Козме и Дамјана, који је у ближој прошлости био срушен, а ових дана се опет уздиже велелепни манастир и монаси у њему обитавају. Даће Бог да и овај храм обновимо, а до тада да нам  Свети апостоли Петар и Павле помогну да издржимо. Ова бурна времена ће проћи и награда ће доћи за оне који чине добро, а ми да се помолимо и за наше непријатеље, да нам цркве не руше, децу не убијају народ не прогоне, него да се и они врате истини и спасењу.

Detalj sa liturgije

По завршетку литургије на којој се причестио један број верника, међу њима највише деце,обављено је резање славског колача који је принела породица Живорада Чубоновића, јер је Петровдан њихова крсна слава.

По подацима који су остали у старим списима, на месту данашњег црквишта, које  се налази са десне стране старог пута ка селу Зочишту, постојала је црква подигнута у 16. веку  и била је посвећена Светом Петру. Та је црква срушена у 18. веку, а на црквишту, сакривеном од пролазника високим брестовима и ониским растињем, се литургија служи само на Петровдан, 12. јула.

Pricesce