У Витомирици изграђен парохијски дом

Извор: Радио Гораждевац

У порти цркве Св. Луке у Витомирици код Пећи, изграђен је нови парохијски дом. Изградњу је финансирало Министарство за КиМ са Општином Пећ са седиштем у Гораждевцу.

У Епархији рашко-призренској кажу да су задовољни изградњом парохијског дома у Витомирици, али да има још много послова да се уради како би се створили услови за нормално живљење. “Наш је циљ да и ова црква, која је страдала 1999. године, у Витомирици буде обновљена. А да би она била обновљена потребно је прво да се врати живот у ово место. Саградили смо овај парохијски дом и када будемо учинили да овде буде присутан живот и кад будемо оживели ову парохију овде онда ће доћи и до обнове овога Храма”, казао је владика.

Средства у износу од два милиона и осам стотина хиљада динара обезбедило је Министартсво за Косово и Метохију, а општина Пећ је спровела тендерску процедуру. Председник општине Милош Димитријевић каже да је парохијски дом квалитетно и брзо изграђен. “Изградња је трајала негде око четрдесет дана, с обзиром да се није радило недељом и празницама и с обзиром на услове какви су били, мислим да је извођач доста квалитетно изводио радове и да је доста тога добро урађено овде”, казао је Димитријевић.

Црква Светог апостола Луке саграђена је 1912. године у Витомирици код Пећи. Црква је једнокуполна, зидана од бањског мермера у облику триконхоса. Црква је 1999. године оскрнављена, демолирана и запаљена изнутра.