У Зочишту свечано прослављена манастирска слава Св. Врача Козме и Дамјана

Извор: КИМ, 14.7.2013

У манастиру Зочиште данас је свечано прослаљена манастирска слава Св. Врача Козме и Дамјана. Св. Литургију је служио игуман манастира Светих Арангела архимандрит Михајло, уз саслужење игумана манастира Свети Врачи архимандрита Стефана и свештенства рашко-призренске Епархије.

У беседи отац Михајло је између осталог рекао: “Ми смо овде на Косову  и Метохији где је било много страдања, али видимо да се поново васкрсава живот и поново је пуна порта и окупили смо се са свих страна да прославимо Бога. Сваки пут када овде дођемо видимо и нешто ново,манастир се обнавља, што трудом игумана и братије његове се постиже”, казао је отац Михајло.

Отац Михајло се захвалио директору Канцеларије за КиМ Александру Вулину на свему што чини за Србе на Косову. По завршетку литургије игуман Стефан је уручио захвалницу Александру Вулину и Канцеларији за Косово и Метохију, који највише помажу обнову манастира, а Вулину и икону Светих врача Козме и Дамјана за његов лични труд.

Вулин: Срби на КиМ морају бити уједињени

Директор Канцеларије за КиМ, Александар Вулин, казао је у Зочишту да је суштина Владе Србије је да се обнови живот Срба на Косову и Метохији. Он је истакао да Срби треба да буду јединствени са Владом. „Морамо да постигнемо политичко и свако друго јединство, а сваки Србин ће донети одлуку да ли ће да остане уз своју државу, јер свако од највишег до најнижег одговара за своје поступке“.

Вулин је додао да је Зочиште сведок великог страдања и да је сада и сведок велике обнове. „Зочиште је сведок великог насиља, људи су  сведоци великог насиља. Још увек не постоје чврсте и јасне гаранције да су Срби безбедни на Косову и Метохији. Можда је доношење Закона о амнестији почетак давања одговарајуће гаранције, можда је доношење тог закона почетак једног новог, другачијег живота, али без враћања  потпуне безбедности за Србе на Косово и Метохији  није могући организовани повратак“.