Епископ Атанасије служио помен жртвама НАТО бомбардовања и послератног страдања на Косову и Метохији

У Грачаници је данас обележена 11. година од почетка бомбардовања СРЈ освећењем и постављањем крста који су донели из Херцеговине монаси манастира Тврдош, поменом пострадалима, као и паљењем свећа на месту где би требало да буде подигнут спомен облежје жртвама НАТО бомбардовања и злодела албанских екстремиста на Косову и Метохији. Пре почетка помена присутне су на те тешке дане бомбардовања и страдања подсетиле сирене за ваздушну опасност.

This text will be replaced

Интегрални звучни запис беседе Епископа Атанасија 3 МБ

This text will be replaced

Са данашњег помена жртвама НАТО бомбардовања

Пред око 1000 људи парастос је служио Администратор Епархије Рашко-призренске и Косовско-метохијске Епископ Атансије уз саслужење Викарног Епископа Липљанског Теодосија и свештенства Епархије РП. Владика Атанасије је рекао да су Срби са крстом у срцу ишли кроз векове, а нарочито Срби са Косова и Метохије. „Зато су на овом крсту који је постављен овде, а који шаље светосавска Херцеговина написали да су Срби са Косова и Метохије, за крст часни и слободу златну живели, умирали и данас на небу блаженствују, вечнују – јер је Бог човека створио за вечност“.

Епископ Атанасије је рекао да је акција „Милосрдни анђео“ подсмевање анђелима и да је бомбардован недужни народ и позвао на сведочење о истини. „Молим Вас да пишемо само истину, да не клеветамо, да не призивамо ми освету, освета је Господња и то његова последња реч. Ови мученици од Косова до данашњега дана, пострадали су од руку злочинаца, а нарочито ови од 24. марта 1999. године, кад су убијани у колевкама, у аутобусима, у њивама, на путевима, у домовима, у болницама и возовима”.

Владика Атанасије је нагласио да је Милица Ракић из Батајнице парадигма страдања у бомбардовању и поменуо имена монаха Харитона из Призрена, оца Стефана из Будисаваца, дечака Панта и Ивана из Гораждеваца, као и да се мора водити рачуна о отетима и несталима. “Зато ми данас ове жртве морамо имати у вечном спомену у вечном срцу, као што Косово треба да имамо у срцу”.

Представници Скупштине општине Приштине и Косовског округа су на годишњицу Нато агресије страдалима упалили свеће и положили венце. Страдање Срба није започело, нити се завршило НАТО бомбардовањем, већ је на стотине наших људи убијено или киднаповано пре и после агресије, казао је окупљенима председник општине Приштина, Небојша Николић. ”Свима њима желимо да подигнемо одговарајуће спомен обележје, као знак сећања на њих и на дане нашег општенационалног страдалништва. Истовремено шаљемо поруку да Срби хоће и желе да остану своји на своме, да желе да изграђују и негују свој идентитет, али и сећања на своју прошлост и драматичну будућност”, казао је Николић.

Парастосу су поред представника Скупштине општине Приштина и Косовског округа присуствовали ректор приштинског универзитета, Проф. Др Здравко Витошевић и директор Клиничко болничког центра Приштина, Стојан Секулић. На крају програма стихове су говорили чланови Књиженог клуба ”Никанор” из Грачанице и ученици средњих школа са централног Косова. Након завршетка парастоса присутни су у просторијама Дома културе у Грачаници посетили изложбу цртежа основних и средњих школа централног Косова.