Епархијски записник о обретењу светих моштију свете мученице девице Босиљке Пасјанске

Обретење моштију Свете Новомученице Босиљке из села Пасјана код Гњилана

Дана 23. 10. 2019. године  у Цркви Преображења Господњег у селу Пасјане код Гњилана, уз благослов Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског Г. Теодосија, извађене су из стуба цркве  мошти Свете Новомученице Босиљке.
Овом јединственом чину допринео је и Г. Саша М. Филиповић, редовни професор Факултета савремених уметности у Београду.
Обретење моштију Свете Босиљке обављено је после Свете Архијерејске Литургије коју је служио Епископ Теодосије. Испред епархијске канцеларије за заштиту и обнову баштине СПЦ на Косову и Метохији, догађај је пратила археолог-конзрерватор г. Светлана Хаџић.
Свечани чин омивања моштију светом водом и вином, обавили су Епископ Теодосије и игуман манастира Драганац, архимандрит Иларион, у присуству монаха и монахиња из манастира Драганаца, Грачанице, Кончула, Кормињана, као и надлежног свештеника, јереја Далибора Којића.
Кивот за новопројављене мошти свете Босиљке израдили су јереј Дејан Јаковљевић, парох пећки, и монах Давид, сабрат манастира Ђурђеви Ступови у Расу.
Из канцеларије Епархије Рашко-призренске

Житије Свете Новомученице Босиљке Пасјанке

У хору Срба који се као мученици уписаше,
и крвљу својом земљу Косовску натопише,
посебно сија Босиљка, девојчица смерна.
Месеца октобра у 13 дан (26 по новом календару) вршимо спомен свете и сваке хвале достојне мученице Босиљке, за Христа Бога смело пострадале на Српском Косову у деветнаестом веку.
Ова света Христова дјева, незлобива и простодушна, за земаљску отаџбину имаше од давнина чувено село Пасјане, крај Гњилана, на Лазаревом Косову. У побожној и сиромашној породици растући, васпитавана је у свакој врлини. Одликујући се послушањем и трудољубљем, ову младу девојку, док је у јесен помагала при сакупљању дрва оцу и брату, отеше тројица арнаута, непријатељи Христове вере, и хтедоше је помуслиманити. Како је она то одлучно одбијала, и поред многих мука, јасно исповедивши своју чврсту веру у Господа Исуса Христа, не пристаде на другог изабраника, осим Онога, Који ју је Својом најслађом љубављу неизрециво заручио. Крај реке Лапаштице многим мукама уморена и на крају коњима растргнута, душом узиђе у Небеске брачне одаје да се са Жеником Христом вечно радује. Њене свете мошти узидане су уз стуб храма у њеном родном месту Пасјану.
Молитвама Свете Новомученице Босиљке, Господе Исусе Христе, Боже наш, помилуј нас. Амин.