Графити УЧК исписани на капији манастира Високи Дечани

САОПШТЕЊЕ ЕПАРХИЈЕ РАШКО-ПРИЗРЕНСКЕ

На капији манастира Високи Дечани јутрос су осванули графити са натписом УЧК (тзв. Ослободилачке војске Косова). Ово је за сада последњи у низу сличних провокација албанских екстремиста који су претходно поруке мржње исписивали на зиду цркве у Ђаковици, а потом на српским кућама у Ораховцу. Овај пут екстремисти су то учинили на самој манастирској капији у Високим Дечанима недалеко од пункта КФОР-а.

Епархија Рашко-призренска овај акт доживљава као отворену претњу манастиру Високи Дечани и његовом братству који су у последњих 15 година тзв. међународног мира на Косову и Метохији четири пута оружано нападани гранатама од стране албанских екстремиста, и којима су више пута упућиване претње,. Нажалост, ова провокација и претња није ништа друго до последица националистичке реторике која се већ годинама шири у локалним медијима на албанском језику против овог манастира у коме су монаси за време рата поред осталих помагали и албанским избеглицама.

Овај најновији инцидент такође је показатељ да је безбедност српских светиња на Косову и Метохији и даље угрожена, па чак и у случају да ту светињу обезбеђују припадници КФОР-а.

Игуман манастира Високи Дечани архимандрит Сава данас је писмено обавестио међународне представнике о овом најновијем инциденту и затражио појачане мере заштите за ову светињу, која је од 2005. године на списку светске културне баштине УНЕСКО. Иако овакве провокације угрожавају безбедност живота монаха и православних поклоника као и бројних туриста из целог света, оне највише штете Косову које је данас једини простор на територији Европе где су хришћански споменици и светиње и даљe угрожени.

Дато у канцеларији Епархије Рашко-призренске

Грачаница, 24. април 2014. год.