Допуњено саопштење Епархије поводом хапшења Марка Ђурића, злостављања политичких представника и новинара као и јавног понижавања једног од водећих политичара Србије у Приштини

ХИТНО САОПШТЕЊЕ ЕПАРХИЈЕ РАШКО-ПРИЗРЕНСКЕ

Владика Теодосије – Сви косовско-метохијски Срби су ужаснути данашњим бруталним насиљем над г. Марком Ђурићем, нашим грађанима, новинарима у Митровици. Са оваквим насилничким понашањем подрива се будућност целог региона. Потребно је сачувати разум и мир.

Грачаница 26. март 2018. год.

Епископ Рашко-плризренски Теодосије затражио је од канцеларије ЕУ на Косову и Метохији и КФОР-а да хитно посредују у ослобађању Марка Ђурића, како би се спречила ескалација ситуације која може да има несагледиве последице.

Епархија Рашко-призренска Српске Православне Цркве као и целокупан српски народ на Косову и Метохији са најдубљим огорчењем и забринутошћу примили су вест у бруталном упаду специјалних јединица косовске полиције РОСУ у просторије Митровачког двора и хапшењу Марка Ђурића шефа канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију. У акцији косовске полиције која је без преседана од 1999. године коришћене су шок бомбе и према најновијим извештајима медија има и повређених. Косовском Митровицом одјекује звук сирена за узбуну и прети озбиљна ескалација безбедносне ситуације уколико се ухапшени одмах не пусти на слободу.

Марко Ђурић са високим представницима Владе Србије одржавао унапред заказану седницу о унутрашњем дијалогу о Косову и Метохији. Реч је о дијалогу који треба да допринесе мирном решавању проблема и оваква реакција полиције и довођење РОСУ специјалаца на север Косова противно ранијим договорима Београда и Приштине директно минира наставак дијалога и безбедност грађана. Хапшење Ђурића је огроман скандал и провокација за све Србе који живе на овим просторима јер је реч о једном од највиших званичника Владе Републике Србије и шефу техничког тима за преговоре Београда и Приштине у Бриселу.

Дато у канцеларији Епархије Рашко-призренске

ДОПУНА САОПШТЕЊА:

У међувремену Епархија је обавештена да је М. Ђурић пуштен на слободу. Епархија остаје дубоко забринута због бруталне акције косовске полиције, физичког насиља над политичким представницима Срба и новинарима као и јавног вређања и претњи линчом једног од највиших представника Републике Србије. Овакво нечувено понашање представља велики ударац покушајима да се унапреди живот међу народима на Косову и Метохији и заслужује сваку осуду. Тензије се морају смирити и сачувати мир.

Сведочанство Марка Ђурића о злостављању од стране косовске полиције током хапшења:

Снимак бруталног упада косовске полиције и насиље над учесницима скупа:

Вређање Марка Ђурића од стране руље пред Приштинским судом

MOMENTI KUR MARKO GJURIQ SILLET NËN PRANGA NË PRISHTINË (VIDEO)

MOMENTI KUR MARKO GJURIQ I PRANGOSUR SILLET NË PRISHTINË (VIDEO)

Gepostet von Klan Kosova am Montag, 26. März 2018