Освећење храма светог великомученика Димитрија у Сушици

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Теодосије, уз саслужење великог броја свештенослушитеља, у недељу по Крстовдану, 4. октобра ове године, обавио је освећење храма светог великомученика Димитрија у селу Сушица недалеко од Грачанице.
Храм је саграђен на темељима страгог храма са краја 13. века који је срушен а чији су остаци пронађени 1990. године. Према предању храм је задужбина свете Јелене Анжујске што још више дај не значају храму и локалитету на којем се налази.

Радови на проналаску и откопавању темеља започети су благословом тадашњег Епископа рашко-призренског Павла, потњег Патријарха српског, а трудом и љубављу тадашњег парохијског свештеника оца Илије Шмигића и вернога народа. Интезивни радови на обнови храма у Сушици вођени су од 2013. године доласком на парохију оца Саве Шмигића, а благословом Епископа рашко-призренског Теодосија који и освети овај велелепни храм.

Много је добротовора, донатора и приложника храма светога Димитрија у Сушици а један међу њима је и господин Василије Минић из Београда који је бесплатно живописао храм и тако оставио свој допринос у подизању ове светиње. Епископ Теодосије је господина Василија Минића одликовао Архијерејском граматом у знак захвалности за ово добро дело.

Освећењу храма и светој Литургиији присутвовало је мноштво народа, а након свете Литургије обављен је и чин освећења црквене сале (трпезарије).