Поводом нових претњи манастиру Високи Дечани

У ВЕЗИ СА ПРЕТЊАМА МАНАСТИРУ ВИСОКИ ДЕЧАНИ

Општина Дечани већ неколико месеци отворено одбија да изврши коначну и неопозиву одлуку Уставног суда Косова који је прошле године у јуну месецу потврдио имовинска права манастира Високи Дечани. Уместо да се поштује закон, једна група албанских националиста Манастиру већ недељама прети преко косовске штампе и најављује блокаду манастира. Српска Православна Црква поздравља данашње саопштење канцеларије ЕУ на Косову, која је данас затражила хитно извршење одлуке суда у корист манастира и осудила најаву блокаде и претње овој светињи..

„Сваки покушај блокаде слободног кретања и приступа верницима и туристима биће флагрантан пример кршења закона и показатељ верске и етничке нетолеранције у овој општини која остаје непромењена последњих 18 година. Опструкција одллуке Уставног суда Косова и претње насиљем једној хришћанској светињи и споменику УНЕСКО наносе велику штету свим становницима Косова и Метохије и угрожавају њихову будућност“, саопштено је данас у канцеларији Епархије Рашко-призренске, Српске Православне Цркве.