Међународни фотографски конкурс: Наслеђе од камена и неба

Међународна непрофитна организација Art Exchange Inc. позива фотографе широм света да се до 30. децембра 2021. године пријаве за учешће на међународном такмичењу у фотографији Наслеђе од камена и неба – светска културна баштина Србије.

Заинтересовани фотографи из целог света могу послати фотографије на којима је приказана културна баштина Србије коју је означила Организација унедињених нација за образовање, науку и културу (Унеско) као део светске културне баштине. На Унесковој листи светске баштине налазе се културна добра чија јединственост, лепота и значај за животе људи ревазилазе националне и регионалне границе и која представљају наслеђе читавог човечанства. То су места која смо наследили од предака и која брижљиво чувамо за будуће генерације. Упутства за учешће на такмичењу можете прочитати ОВДЕ.

У периоду од 25. октобра до 30. децембра 2021. године треба доставити оригиналне фотографије које су инспирисане знаменитостима које јеј Унеско прогласио светском културном баштином Србије. У обзир долазе радови на којима су приказани средњевековни манастири Студеница и Стари Рас са Сопоћанима, средњевековни споменици на Косову и Метохији – српски православни манастири Високи Дечани, Пећка Патријаршија, Грачаница и црква Богородице Љевишке, Гамзиград/Феликс Ромулијана и јединствени надгробни споменици, специфични за овај део света, познати као стећци.

Фотографије могу приказивати и српске традиционалне обичаје који су нашли своје место на Унесковој листи нематеријалне културне баштине човечанства: славу, коло и певање уз гусле, као и документарну баштину Србије која је уписана у Унесков регистар ,,Памћење света. Више информација о светској културној баштини Србије можете наћи ОВДЕ.

Чланови жирија су:

• Светлана Рогић, оснивач и председник Art Exchange Inc. – студирала фотографију на Међународном центру за фотографију у Њујорку код неких од најпознатијих светских савремених фогографа, магистрирала менаџмент у култури на Америчком универзитету у Вашингтону, Дистрикт Колумбија, САД,
  • Живојин Ракочевић, песник и новинар – директор Дома културе Грачаница и председник Удружења новинара Србије,
  • Иван Багус, индонежански фотограф – шеф Одсека за фотографију на Универзитету Дистрикта Колумбија и професор фотографије на Америчком универзитету у Вашингтону, Дистрикт Колумбија, САД.

Победник такмичења биће награђен са 1.000, другопласирани са 500, а трећепласирани са 300 америчких долара.

Радови добитника прве три награде и финалиста ће бити део изложби које ће се одржати у Вашингтону и Београду током 2022. године. Сви награђени фотографи и финалисти биће представљени у годишњем каталогу овог фото конкурса. Јединствена штамана збирка фотографских радова биће доступна за куповину и дистрибуирана широм света. Организатор конкурса је Art Exchange Inc.

Медијску подршку пројекту до сада пружили Амбасада Републике Србије у Вашингтону, Српска Православна Црква Светог Луке у Вашингтону, Епархија источноамеричка Српске Православне Цркве, Фото-савез Србије, Удружење новинара Србије, Удружење за неговање традиције и културе ваљевског краја, дневни лист Политика, мултимедијални информативни портал Косово Онлајн, Радио КиМ, Радио Слово љубве Архиепископије београдско-карловачке.