Патријарх Порфирије са Косова

Његова светост господин Порфирије, ког је јуче Сабор Српске православне цркве изабрао за новог поглавара СПЦ, устоличен је у најсветији трон Архиепископа пећког, митрополита београдско-карловачког и патријарха српског.

Књижевник и новинар Живојин Ракочевић казао је да се, када се говори о патријарху Порфирију, мора рећи „да је упркос свим световним подацима о њему, он са Косова“.

„Када год би се нашли са неким страним представницима, или на неком састанку где се разговарало о проблему Косова и Метохије, он би поносно рекао, ми смо овде већина са Косова“, казао је Ракочевић који је био члан Републичке радиодифузне агенције (РРА) у време када је новоизабрани партријарх био њен председник.

„Патријарх Порфирије је човек који је дубоко духовно утемљен на вредностима Косовског завета и на изузетном познавању чињеница везаних за Косово и Метохију“, навео је Ракочевић.

„У овом тренутку, од новог патријарха српског, истински очекујемо, и верујемо, да ће се на сваком месту и у сваком тренутку борити за светиње, за културу, живот и државне интересе Срба на Косову и Метохији и да ће их неодступно штитити својим духом, својом љубављу и својим великим знањем“, истакао је Ракочевић.

Ракочевић је подсетио да је патријарх Порфирије у Грачаници држао предавања о љубави.

„Он са љубављу одлази тамо где постоји проблем. То је његова природа и то се видело у Загребу. Када је изабран за митрополита загребачко-љубљанског, и када је отишао за Загреб, био сам слободан да му поклоним један камен са срушене цркве Свете Тројица код Мушутишта, код Суве Реке. Када је узео тај камен, видео сам у његовим очима да му се спустио на срце и осетио да је тај поклон са Косова и Метохије срастао са његовим животом“, рекао је Ракочевић.

Епископ рашко-призренски, а потоњи патријарх српски Павле је садашњег патријарха Порфирија, управо у манастиру Свете Тројице у Мушутишту рукоположио у чин јерођакона 1986. године. Замонашен је по чину мале схиме од свог духовног оца, тада јеромонаха др Иринеја (Буловића), у манастиру Високи Дечани, на Томину недељу 1985. године.

Говорећи о новоизабраном патријарху Ракочевић је казао да је он један од највреднијих људи које можемо замислити у нашем времену.

„Опсег његових активности, ширина сусрета са људима, од људи који имају тешке проблеме са зависношћу, до врхунских интелектуалаца и уметника, је невероватна“, казао је Ракочевић.

У својој првој беседи, као патријарх, његова светост господин Порфирије је истакао да је Косово завет.

“Отуда је Косово за нас нит, пупчана врпца која нас повезује са нашом духовном историјском колевком, суштином нашег идентитета, Косово је у нама, у нашим светињама, у ћирилици”, рекао је патријарх Порфирије.

Извор: radiokim.net