Писмо Епископа источноамеричког Иринеја Државном секретару САД поводом најновијих прогона Српске Православне Цркве на Косову и Метохији

У писму, владика Иринеј је скренуо пажњу на константно кршење основних људских права Срба у тој јужној српској покрајини. Извештаји о непрестаним прогонима Срба на верској и етничкој основи од стране косовских Албанаца посебно забрињавају америчке Србе који очекују да их власти САД одлучно осуде.

Владика Иринеј је изразио посебну забринутост поводом последњих напада и клевета на рачун братства манастира Високи Дечани и њиховог игумана, архимандрита Саве Јањића. С тим у вези, Владика је проследио и званично саопштење Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског г. Теодосија о угрожености српске духовне и културне баштине на Косову и Метохији.

Позивајући се на наводе извештаја из 2015. године о верским слободама, чији је аутор секретар Блинкен, владика Иринеј га је позвао да учини све што је у његовој моћи код косовских власти да се без одлагања заустави насиље над Србима на етничкој основи и прогон Српске Православне Цркве и њеног свештенства и монаштва, те да се поштују основна људска и верска права Срба на Косову и Метохији.

Из Канцеларије Епископа источноамеричког

Извор: Епархија источноамеричка