Саопштење Епархије рашко-призренске о ширењу нетачних информација преко друштвених мрежа

Сматрамо за потребно да упознамо наше читаоце и верни народ да се у последње време од извесних неодговорних лица на друштвеним мрежама шире нетачне и искривљене информације о збивањима у Епархији рашко-призренској, које наше монаштво доживљава као још један терет поред крста који носе живећи и молећи се у светињама наше Цркве на просторима Косова и Метохије.

Овај пут је реч о лажној информацији да Епархија рашко-призренска и манастир Високи Дечани више не помажу сестре које живе у дечанском метоху, манастиру Успења Пресвете Богородице у Ђаковици, да им је ускраћена помоћ, превоз на службе и славе и да су старице наводно препуштене саме себи.

Реч је о потпуно нетачној и злонамерној информацији која је највише запрепашћења изазвала управо код игуманије манастира мати Теоктисте која је са својим сестрама 2004. године, када су тадашња црква и парохијски дом били запаљени у погрому косовских Албанаца, уточиште нашле управо у манастиру Високи Дечани када је игуман манастира био садашњи Епископ Теодосије. Сестре су боравиле у манастиру 5 година када су прешле поново у Ђаковицу у новообновљену кућу, уз коју је подигнут нови храм који је постао метох манастира Високи Дечани који редовно брине о мати Теоктисти и њеним сестрама и свим њиховим потребама. Сестре су редовно на службама у Дечанима и путују возилом које је обезбедила Епархија рашко-призренска. У манастиру тренутно живе осамдесетпетогодишња игуманија Теоктиста са још једном монахињом, једном старицом и помоћницом која прима плату да би била од помоћи старим сестрама.

Нажалост, живимо у времену када разни кругови из њима знаних разлога, не само да не помажу нашем свештенству, монаштву и верном народу на Косову и Метохији, већ злонамерно измишљају нетачне информације и шире их на све стране наносећи штету и Епархији и целој нашој Цркви. То тешко пада нарочито у времену када се суочавамо са све јачим притиском косовских албанских институција и тешком безбедносном ситуацијом.

Остајемо у искреном уверењу да ће сви наши добронамерни верници и ову, као и разне друге претходне лажне информације везане за нашу Епархију, посебно наше монаштво, схватити са одговорношћу и да неће дозволити да буду нехотице увучени у ширење нетачних вести на штету Цркве.

За све информације o потребама наших манастира верници могу да се директно обрате или Епархији или управама манастира.