Забринутост Епархије због најновијих збивања на Косову и Метохији

У светлу најновијих збивања на Косову и Метохији, посебно на северу КиМ, тако и у Великој Хочи, добијемо свакодневно забрињавајуће вести од наших верника да се појачава притисак косовских власти на наш народ. Као Црква која је вековима била и остала уз свој народ на овим просторима, не можемо да равнодушно гледамо на спровођење мера које изазивају међуетничко неповерење и напетост и још више могу подстаћи наш народ на исељавање. Оваква ситуација може да доведе до ескалације насиља које никоме није на корист.
Апелујемо на косовске институције да покажу уздржаност и свест да се политички и правни проблеми не могу решавати демонстрацијом силе пред српским народом, посебно у срединама као што је Велика Хоча, где Срби 23 године једва преживљавају у гету. Истовремено очекујемо од међународних представника да учине све што је у њиховој моћи да се заустави најновији талас притисака на наш преостали народ, који поступке косовских институција доживљава као директну претњу да за Србе нема места на овим просторима.
Епархија рашко-призренска изражава дубоку забринутост што су међуетнички односи и поверење на КиМ на најнижем нивоу у последњих двадесет година и све позива на мир и уздржаност. Сви постојећи проблеми мора да се решавају без етничких тензија и евентуалне ескалације насиља, које је неприхватљиво и може имати далекосежне негативне последице.