Монашење у Високим Дечанима

На вечерашњем бденију уочи празника Св. Апостола Андреја Првозваног Епископ Рашко-призренски Теодосије замонашио је дечанског искушеника Стефана Ђуришића давши му ново монашко име Тадеј по преподобном Тадеју, студитском монаху и исповеднику (29. децембар/ 11. јануар).

Новопотстриженог монаха привео је игуман манастира Дечани архимандрит Сава. Најмлађи дечански монах, отац Тадеј рођен је 29. јануара 1997. године у Панчеву и у манастиру Високи Дечани провео је као искушеник четири године трудећи се на разним послушањима.

У данашњем бденију и монашењу у манастиру Високи Дечани поред братије манастира учествовале су и монахиње из два дечанска метоха: манастира Пресвете Богородице у Ђаковици и манастира Св. Николе у Гориочу код Истока.

У манастиру Високи Дечани тренутно живи и Богу се моли 17 монаха и 5 искушеника.