Апел за помоћ народним кухињама на Косову и Метохији

Драга браћо и сестре, драги пријатељи,

Користимо ову прилику да упутимо још један јавни апел за помоћ народним кухињама на Косову и Метохији, које су у протеклих десет година остајале и опстајале захваљујући помоћи људи добре воље који су од својих уста одвајали за помоћ нашем страдалном народу.

И поред свих тешкоћа, успевали смо, с Божијом помоћу, да на време обезбедимо топли оброк и хлеб у шест постојећих народних кухиња за наших две хиљаде корисника. Иако су у неколико наврата кухиње биле пред затварањем, братска помоћ увек је пристизала у правом тренутку.

Помоћ народним кухињама нам је опет потребна јер су залихе хране при крају, а потребно је и да редовно обезбеђујемо плате за тридесет седам запослених, захваљујући чијем преданом раду и пожртвовању народне кухиње опстају свих ових година.
С обзиром да наши возачи свакодневно прелазе и по неколико стотина километара како би допремили храну до свих оних старих, болесних и немоћних људи који живе у забаченим селима, потребно је да редовно покривамо и материјалне трошкове дистрибуције хране (одржавање и регистрација теренских возила, гориво).

Са жаљењем морамо да поменемо да су народне кухиње почетком лета дошле у веома тешку ситуацију због тога што је ове године изостала обећана финансијска помоћ од стране Министарства за Косово и Метохију.

Након прошлогодишње, до сада прве и једине донације од стране Министарства, добијали смо уверавања и гаранције за помоћ пројектима везаним за пољопривреду и фарму, што би нам помогло да сами производимо један део потребне хране.

Такође, дате су гаранције и за отварање нове народне кухиње у Штрпцу, где постоји велика потреба за организовањем помоћи за најугроженија лица. Међутим, ови пројекти су на чекању, јер су потребна средстава изостала.

Зато користимо ову прилику да, уз све разумевање проблема везаних за изборни период и тешку економску ситуацију у Србији, упутимо апел новој влади која је у формирању како би се што пре обезбедила потребна средства и на тај начин дало потребно охрабрење Србима на КиМ. Такође, позивамо и све пословне људе, фирме, предузећа и појединце да у оквиру својих могућности новчаним прилозима помогну нашем угроженом народу и раду наших кухиња.

У наших шест постојећих народних кухиња тренутно се хране најсиромашније породице из гњиланског, новобрдског,каменичког и витинског краја, као и велики број најугроженијих људи из повратничких, метохијских села. Помажући народне кухиње пружићете хитно потребну помоћ нашем народу да опстане на Косову и Метохији. Народна солидарност нам је преко потребна у овом тренутку јер је то и једини начин да сачувамо себе на Косову и Метохији као своји на своме.

Зато уз овај апел свим људима добре воље користимо прилику да изразимо најдубљу благодарност свима онима који су нам до сада помагали јер њихова љубав, подршка и жртва засигурно неће бити заборављене ни пред Богом, ни у срцима наших људи.

Остајемо у искреној нади да ће наш апел доћи до срца свих оних којима је стало до Косова и Метохије и који желе да помогну својој браћи и сестрама чије су очи и душе окренуте према нашим сународницима.

Инфо служба Епархијске хуманитарне организације Мajка девет Југовића

УПЛАТА ФИНАНСИЈСКИХ СРЕДСТАВА

финансијска средства могу уплатити на жиро-рачун 360-0012622700003-39
Косовско Метохијска банка А.Д. Звечан, филијала Грачаница.

KOНКТАКТ:

Адреса: НВО “Мајка девет Југовића” круг манастира Грачанице 38205