Епископ Теодосије и отац Сава посетили су археолошке остатке манастира Богородице Хвостанске

Епископ рашко-призренски Теодосије данас је са дечанским игуманом оцем Савом посетио археолошке остатке манастира Српске Православне Цркве Богородице Хвостанске, код Истока. Одлазак је организован у координацији са тимом ЕУЛЕX-а.

Ова локација је једна од 47 специјалних заштићених зона у косовском закону.
Археолошки остаци манастира Богородице Хвостанске, налазе се око 20 километара од Пећи и од 1990. године су под заштитом као споменик културе од изузетног значаја.

Најстарија сакрална грађевина у комплексу је тробродна базилика из ВИ века, која се налазила у склопу утврђеног насеља. Приликом оснивања аутокефалне српске архиепископије 1219. године, у Богородици Хвостанској је било смештено седиште шесте (Хвостанске) од седам српских епископија и том приликом је у манастиру подигнута нова црква.
После Велике сеобе Срба 1690. године, манастир је запустео, након чега је започело његово пропадање и рушење.