Епископ Теодосије и директор канцеларије за КиМ у манастиру Бањска

„Држава Србија и Српска православна црква представљају два несаломива стуба српског опстанка на Косову и Метохији. И управо тај однос државе и цркве представља важно везивно ткиво за наш народ овде на Косову и Метохији“, казао је у манастиру Бањска директор Канцеларије за КиМ, Петар Петковић.

Како је и планирано, у манастиру Бањска, Петковић се првог дана прве званичне посете Северу Косова – на новој дужности, састао и са владиком рашко-призренским Теодосијем.

Владика је посету овог званичника оценио као веома значајну.

„То је нама свима охрабрење да у континуитету наставимо заштиту нашег културног и духовног наслеђа на овим светим просторима. Веома је важно да заједно деламо, јер у овом времену треба сачувати све оно што смо примили, наследили и не само то сачувати, већ и обновити“, казао је владика.

Владика је указао на дугогодишњу подршку Владе Србије и Канцеларије за КиМ развоју епархије, наводећи пример Бањске, која је, како је казао, „добила ново рухо“, те да ће се наставити са обновом Богородице Љевишке, и даљим улагањем у Високе Дечане и Пећку Патријаршију.

Оне су симбол нашег опстанка и идентитета на овим просторима. Потребно је да заједно чинимо оно што је до нас а остаје да нам Бог помогне у овом добром делу

Петковић је обећао да ће Србија наставити да подржава развој епархије, кроз даљу изградњу и обнову цркава и манастира, конака и парохијских домова, а обнова Бањске је управо то сведочанство.

„Јако је важно да овде на Косову и Метохији сачувамо нашу веру, постојање, културу јер тако чувамо и сопствени идентитет“, казао је Петковић.

Извор: Kossev.info