Епископ Теодосије служио у храму Св. Великомученика Лазара у Доњој Гуштерици

Епископ Теодосије служио је данас Св. Литургију у храму Св. Великомученика Лазара Косовског у селу Доња Гуштерица, недалеко од Грачанице. Ово је већ друга година како Епискиоп служи у овом храму у недељу уочи Видовдана пошто ће централна прослава за овај празник бити одржана по обичају у манастиру Грачаници. Епископу Теодосију саслуживало је осам свештенослужитеља у храму који је био испуњен верницима, посебно децом која су учествовала у Литургији и причестила се у великом броју.

Обраћајући се верницима Епископ Теодосије је у беседи говорио о лику св. кнеза Лазара, рекавши да је он био “велики мученик и светитељ који је оставио све овоземаљско и пошао да брани свој народ и земљу од оних који су хтели да га поробе”. “Свети кнез Лазар је са војском својом и свима онима који су изашли на Косово Поље принео себе на жртву Богу и сви су показали да су достојни светим апостолима и мученицима који су све овоземаљско оставили и пошли за Христом јер су знали да је земаљско царство пролазно а Христово увек и довека”, казао је владика Теодосије.

Епископ Теодосије је казао да нам је свети кнез Лазар оставио Косовски завет да и ми исто тако својим животом, примерима и делима сведочимо Христа и своју веру. “И нама данас свети кнез Лазар поручује да не гледамо прво на овај живот и овај свет, него да мислимо на свој образ и да не остављамо земљу коју смо примили од њих а који су они залили својом крвљу. Немамо право да то оставимо и да тражимо негде за себе бољи живот. Онај ко то чини знајте неће га наћи”, казао је Епископ Теодосије обраћајући се верницима након Литургије.