Митрополит Амфилохије о предлогу разграничења и поделе Косова и Метохије

Говорећи о Косову и Метохији на тему “разграничења Србије на Косову и Метохији“, Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски г-дин Амфилохије казао је да само људи који немају разума и не знају шта је Пећка патријаршија могу да се одричу ћивота Светих пећких архиепископа, да они који заборављају да је вечити Краљ, господар и владар, председник Косова и Метохије Свети краљ Стефан Дечански – могу да се одричу његових моштију.

„Није разумно. Ја се надам у Бога да  ће да им врати разум. Не може се трговати са нечим што је душа – биће једног народа,  без обзира на настајања моћних сила.Тај менталитет садашњи великих сила је наставак онога што је урадио султан Мурат“, казао је Митрополит Амфилохије за Телевизију "Храм".

Појаснио је да се на Косову и Метохији борба води већ шест стотина и више година на светском плану а да су најновији догађаји наставак те исте борбе за време Цара Лазара. Подсећајући да смо издржали и већа зла и невоље, Отоманску империју, нацизам и фашизам, комунизам безбожни, Високопреосвећени је истакао да ћемо издржати и ове отпатке свега тога што се догађало са нама у прошлости. Помолио се да Бог поживи нашега Владику рашко- призренског Теодосија, свештенство, монаштво и народ Божији на Косову и Метохији.

Нагласио је да људи који се одричу Небеског опредељења – Лазаревског у име земаљског неког царства, не припадају народу Христовом – хришћанском, светосавском, светосимеоновском. Казао је да сви који мисле да славимо пораз, треба да знају да пораз славе они који признају философију Мурата – отоманског султана, то је пораз историјски и то је пораз оних који следују тим путем, прихватају насиље и тиранију као меру људске историје и човечанства.

„Они не знају шта значи бити за оно што је вечно овде на земљи – то је опредељење. Није ни опредељење цара Лазара било одрицање од Косова и Метохије као земље, него жртвовање себе, жртвовање онога што је пролазно за оно што је вечно и непролазно, то је основно начело наше историје и сваког здравог народа на овој земљи.

У име материјалне стране одрећи се онога што је вечно и што даје смисао и том материјалном, могу само људи који немају разума, који немају вере у вечно људско достојанство, вечну људску заједницу а то управо јесте Црква Божија за коју се жртвовао и цар Лазар, и Стефан Дечански, и архиепископи пећки и цар руски Николај Други заједно са царском породицом. Црква Божија призива на ту жртву све земаљске народе“,  истакао је Митрополит црногорско-приморски Амфилохије и изразио наду у Бога да ће у Србији, Црној Гори, Македонији….преовладати разум да не жртвују своју душу ни за какве интересе, националне формално или материјалне.