На прослави Мале Госпојине Епископ Теодосије одликовао гђу. Светлану Стевић орденом Царице Милице и доделио захвалну грамату г. Верану Матићу

Празник Рођења Пресвете Богородице (Мала Госпојина) данас је свечано прослављен у манастиру Грачаница где је Епископ Рашко-призренскии Косовско-метохијски Теодосије служио Св. Литургију. Након Литургије Владика је благословио и преломио славски колач јер данашњи празник обележава Епархијска добротворна организација „Мајка девет Југовића“. Овом приликом Владика Теодосије је протиници Светлани Стевић, управитељици ове организације уручио високо одликовање Српске Православне Цркве – орден Царице Милице  – преподобне мати Евгеније, за посвећеност и пожртвовани рад у организацији и раду народних кухиња као и другим хуманитарним делатностима на простору Епархије Рашко-призренске.

Владика је директору Хуманитарне фонцације Б92 г. Верану Матићу уручио Грамату Епархије Рашко-призренске одајући на тај начин посебно признање за посвећеност и хуманитрни рад на Косову и Метохији и нарочито великодушној помоћи у виду више донација којима је унапређен рад народних кухиња и подигнута фарма коза у селу Прековце, општина Ново Брдо.

Након Литургије и свечаности додељивања признања Владика Теодосије је осветио новоподигнуту фарму коза у селу Прековце која треба да омогући одржив рад 6 народних кухиња које води добротворна организација „Мајка девет Југовића“. Владика је изразио посебну захвалност свим донаторима који су допринели реализацији овог пројекту, а посебно америчким организацијама USAID и Mercy Corps па је част пресецања врпце препустио америчкој амбасадорки у Приштини гђи.Трејси Џекобсон.

Поред већ поменуте помоћи Хуманитарног фонда Б92 пројекту фарме и раду народних кухиња помогли су и хуманитарна организација српских студената у Швајцарској на челу са г. Миланом Кисићем, организација Срби за Србе из Београда, навијачи Црвене звезде „Делије“, Задужбина Словеније и многи други који редовно помажу хуманитарне пројекте Епархије. У оквиру пројекта фарме у Прековцу подигнут је нови објекат за који је обезбеђено 180 коза од којих ће се производити сир за потребе издржавања народних кухиња на Косову и Метохији.

АУДИО ЗАПИСИ:

This text will be replaced

Беседа Еп. Теодосија поводом доделе ордена и захвалне грамате

var so = new SWFObject('/sites/default/files/jwplayer/player.swf','ply','470','24','9','#ffffff');
so.addParam('allowfullscreen','true');
so.addParam('allowscriptaccess','always');
so.addParam('wmode','opaque');
so.addVariable('file','/sites/default/files/users/4/media/audio/ep.teodosije_liturgija.mp3');
so.write('mediaspace1');

This text will be replaced

Обраћање г. Верана Матића, директора Фонда Б92 приликом добијања грамате

var so = new SWFObject('/sites/default/files/jwplayer/player.swf','ply','470','24','9','#ffffff');
so.addParam('allowfullscreen','true');
so.addParam('allowscriptaccess','always');
so.addParam('wmode','opaque');
so.addVariable('file','/sites/default/files/users/4/media/audio/veran_matic_gramata.mp3');
so.write('mediaspace2');

This text will be replaced

Реч Епископа Теодосија у Прековцу поводом пуштања у рад фарме

var so = new SWFObject('/sites/default/files/jwplayer/player.swf','ply','470','24','9','#ffffff');
so.addParam('allowfullscreen','true');
so.addParam('allowscriptaccess','always');
so.addParam('wmode','opaque');
so.addVariable('file','/sites/default/files/users/4/media/audio/ep.teodosije_prekovce.mp3');
so.write('mediaspace3');

This text will be replaced

Протиница Светлана Стевић о раду фарме и новим перспективама

var so = new SWFObject('/sites/default/files/jwplayer/player.swf','ply','470','24','9','#ffffff');
so.addParam('allowfullscreen','true');
so.addParam('allowscriptaccess','always');
so.addParam('wmode','opaque');
so.addVariable('file','/sites/default/files/users/4/media/audio/svetlana_stevic_rad_farme.mp3');
so.write('mediaspace4');

 

 

 

Hrana za enklave – nova farma koza

Beograd — Episkop Teodosije i ambasadorka SAD na Kosovu Trejsi En Džejkobson danas su otvorili farmu koza alpina u selu Prekovcе, u Novom Brdu.

Događaju su prisustvovali sveštenici i monasi Raško-prizrenske eparhije, predstavnici ambasada i KFOR-a. Humanitarna organizacija Raško-prizrenske eparhije Majka devet Jugovića vodi narodne kuhinje na Kosovu i Metohiji punih dvanaest godina, kao i projekte njene poljoprivredne i stočarske farme, koje potpomažu samostalni rad ovih kuhinja.

Ambasadorka SAD na Kosovu Trejsi En Džejkobson (Foto: B92)
Ambasadorka SAD na Kosovu Trejsi En Džejkobson (Foto: B92)

U šest ovakvih objekata na Kosovu sada se svakodnevno hrani više od dve hiljade korisnika, kojima je to često i jedini obrok u toku dana.

Koncept farme koza veće od jednog hektara obezbediće dovoljno smeštajnog prostora za oko 180 koza, rase alpina, koje su poznate kao jako mlečne, a i prilagodljive na vremenske uslove.

Potrebe narodnih kuhinja za jesen:

brašno – 30 tona
pasulj – 5 tona
vegeta – 200kg
grašak – 4 tone
boranija – 4 tone
pirinač – 3 tone
so – 2 tone
tečnost za suđe – 1.500 litara
prašak za pranje – 600kg
sapun – 50 kg
meso – 3 tone, po mogućnosti slanina, butke, ili kolenice, dimljene
mesni narezak – 2 tone

U šest ovakvih objekata na Kosovu svakodnevno se hrani više od dve hiljade korisnikakojima je to često i jedini obrok u toku dana.

Koncept farme koza veće od jednog hektara obezbediće dovoljno smeštajnog prostora za oko 180 koza, rase alpina, koje su poznate kao jako mlečne, a i prilagodljive na vremenske uslove.

Predsednik Upravog odbora Fonda B92 Veran Matić naglasio je da je cilj ove akcije što veće osamostaljivanje i povećanje stepena samoodrživosti narodnih kuhinja na Kosovu, kako snabdevanje najsiromašnijih nikada ne bi bilo ugroženo bez obzira na aktivnost donatora.

"Takođe nam je cilj da se u projekima proizvodnje uposle i korisnici kuhinja, što će im svakako vraćati dostojanstvo, ali i povećavati samu proizvodnju. Nadam se da ćemo uskoro prikupiti dovoljno sredstava i za mlekaru, a posebno bih želeo da pozovem donatore da nam se jave kako bi prikupili dovoljno hrane za rad ovih kuhinja tokom jeseni i zime", rekao je na otvaranju farme Matić.

Donatori koji su pomogli da se ovaj projekat uspešno realizuje su: Mercy Corps, USAID i BPRM (oko 43.000 dolara), Fond B92 i Humanitarna organizacija “Solidarnost za Kosovo” (po 20.000 dolara), zatim srpski studenti iz Švajcarske sa Mirelom Kisićem na čelu, Humanitarna organizacija „Srbi za Srbe“, Humaniratna organizacija „Radosti moja“, Udruženje građana „Delije Sever“, Banka Inteza i porodica Berat iz Peroja.

Shodno postojećem problemu snabdevanja korisnika koji se hrane u narodnim kuhinjama, čiji je broj iz dana u dan sve veći, od 2011. godine je aktiviran projekat osnivanja poljoprivrednog dobra u opštini Vitina, gde se na 15 hektara crkvene zemlje gaje žitarice, kupus, luk, šargarepa, krompir, pasulj. Ovaj projekat je realizovan zahvaljujući donaciji Elektroprivrede Srbije od dva miliona dinara i Fonda B92. Sve ono što se proizvede na ovoj farmi koristi se u narodnim kuhinjama, što će umnogome olakšati njihov rad.

Foto: B92
Foto: B92

Kao uspešan nastavak dosadašnjeg rada na osamostaljivanju narodnih kuhinja na Kosovu, danas je realizovan i projekat otvaranja farme koza i ovaca, a u planu je i izgradnja mlekare. Finalni proizvodi, kozje mleko i sir, trebalo bi da budu plasirani na tržište, dok bi se novac od prodatih proizvoda koristio za plaćanje jednog dela troškova narodnih kuhinja. Farma i mlekara bi takođe obezbedile nekoliko radnih mesta kao i otkup mleka od meštana ove opštine, čime bi se ojačala osiromašena domaćinstva i na taj način sprečilo njihovo iseljavanje.

Zbog svog humanitarnog rada i svega što Fond B92 čini da pomogne stanovništvu koje živi i radi u izuzetno teškim uslovima, investirajući sredstva i svoju reputaciju u rehabilitaciju projekata narodnih kuhinja u enklavama, danas je episkop Teodosije uručio Veranu Matiću povelju Eparhije Raško-prizrenske "Gramata“ .