Недеља Православља у Косовској Митровици

У недељу православља, 13. марта 2022 године, Његово преосвештенство Епископ рашко-призренски г. Теодосије, служио је свету архијерејску Литургију у храму Светог великомученика Димитрија у Косовској Митровици. Епископу су саслуживали свештеници митровичког намесништва.

У беседи верном народу, Епископ је нагласио јединство цркве кроз векове упркос покушајима да се Црква разједини изнутра и споља.

Кроз кратак времеплов седам Васељенских сабора од 325. до 787. године, од Никеје до Никеје и победе иконофилства над иконоборством, подсетио је на ту победу управо у првој седмици Великог Поста, која се назива и Недеља Православља.

Цариградски патријарх Методије свечано је 11. марта 843, у првој недељи Великог поста, поново успоставио поштовања икона.

На тадашњем сабору у Цариграду проглашен је Синодикон, документ којим Православна Црква баца анатему на све јереси, а пре свега на иконоборство.

Владика Теодосије је верницима казао и да као некада када се црква борила са непријатељима, потребно је и у ово време, пре свега молитвом и постом, али и другим врлинама да се наоружају, како би сачували веру и православље – „чисто и неокрњено и предали га будућим поколењима“.

Епископ је потсетио и на то да је народ на овим просторима зна шта значи бранити цркву, веру и светињу.

„Много је оних који би хтели са тог пута да нас заведу у разна беспућа, и они који су споља и они изнутра, али једино је спасење у цркви. Позвани смо да сведочимо своју веру, а то једино можемо ако смо на правом путу, и ако се ми спасавамо браћо и сестре“, казао је владика рашко-призренски.

Kossev.info