Освећење цркве у Рудару код Звечана

Епископ рашко-призренски г. Теодосије, освештао је храм посвећен Усековању главе Светог Јована Крститеља у Великом Рудару уз саслужење монаштва, свештенства и великог броја верника.

“Нема радоснијег дана него да се Господ удостојио да осветимо храм њему у славу подигнут и његовим светима и да освештамо жртвеник на коме ћемо приносити пречасне дарове. Ево нас мало стадо Христово, напаћено, намучено и од многих у свету угњетавано, заиста Господ нас је обдарио великим даром, а то све жртвом и љубављу добрих људи, који су несебично принели од себе Богу и светима. Сваки детаљ на овом храму јесте израз љубави, оних који су окренути Духом Светим почели обнову овог храма, а све да би се овде сабирали, Богу молитву приносили и себе освећивали”, рекао је Епископ у беседи.

„Да не будемо малодушни, да не будемо страшљиви, већ да се угледамо на наше свете претке који су до крви, до мучења, до смрти били одану Богу, својој вери и ономе што су примили и наследили и одржали”, рекао је у беседи владика.

На предлог Епископа Теодосија, Свети архијерејски Синод Српске Православне Цркве доделио је високо одликовање “Орден Светог Краља МИлутина”, господину Ивану Тодосијевићу, председнику Привременог органа Општине Звечан,за делатну љубав према светој мајци цркви, нарочито показаној током изградње цркве Светог апостола Луке у селу Грабовац и цркве Усековање главе Светога Јована Претече у селу Велико Рударе, као и током фрескописања цркве Светог великомученика Георгија.

Владика Теодосије доделио је грамате Милану Витковићу и Небојши Недељковићу “за постојану љубав према Светој Цркви Православној и за ревност према храму божијем и његовом благољепију”.

Радио Митровица Север