Отворена рафална ватра на Србе који су чистили порту манастира Бинач – нема повређених

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
Епархија Рашко-призренска најошлтрије осуђује данашњи оружани напад на Србе вернике који су чистили порту манастира Бинач, код Косовске Витине. Према изјави локалног пароха јереја Звонка Костића, Срби овога краја сваке године окупљају се на рушевинама храма Св. Архангела Гаврила који су уништили албански екстремисти у лето 1999. године након оружаног сукоба на Косову и Метохији.
Уочи празника манастира група верника обично очисти порту јер локални Албанци у току године порту манастиракористе као депонију за ђубре и шут. Пре чишћења о. Звонко је од Косовске полиције тражио обезбеђење за чишћење порте, али полиција је одбила његов захтев. И поред тога око 20 Срба верника почело је данас у јутарњим часовима да чисте порту манастира ради прославе предстојећег празника, међутим око 12.00 часова на њих је отворена рафална ватра из аутоматског оружија. Пуцано је из једне од оближњих албанских кућа. У нападу нико није повређен и инцидент је пријављен Косовској полицији.
Епархија Рашко-призренска апелује да се пронађу починиоци овог инцидента и да се српском народу овога краја обезбеди слобода кретања и обележавања верских празника.
Епархија Рашко-призренска
Призрен-Грачаница, 23. јули 2016. год.
архивска фотографија која показује како се простор манастира користи као сметљиште
Фотографија која показује како је изгледао манастир раније: