Патријарх Порфирије стигао у Епархију рашко-призренску

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије благоизволео је да учини званичну канонску посету Епархији рашко-призренској, на празник Преподобног Киријака Отшелника, у среду 12. октобра 2022. године.

У пратњи Његове Светости био је Његово Преосвештенство Епископ марчански г. Сава.

Патријарха Порфирија дочекао је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски г. Теодосије, свештенство, монаштво и верни народ Богом чуване Епархије рашко-призренске.

Поводом доласка Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија у Саборном храму Светог великомученика и победоносца Георгија у Призрену служен је свечани чин доксологије.

Свечани чин доксологије служио је Архимандрит Иларион – изабрани епископ новобрдски, у молитвеном присуству Његовог Високопреосвештенства Митрополита будимпештанског и мађарског г. Илариона из Руске Православне Цркве и Преосвећене господе Епископа будимског Лукијана, рашко-призренског Теодосија и марчанског Саве, свештенства, монаштва и верног народа.

У поздравном слову, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски г. Теодосије пожелео је добродошлицу Његовој Светости у царски Призрен, рекавши да посета Патријарха Порфирија за све  који живе у овом граду, за све свештенике, професоре и ученике Богословије Светих Кирила и Методија и за малобројне вернике који су остали у овом граду јесте велико охрабрење и додатна обавеза да учинимо сваки напор да се овде, у нашем граду и даље слави и прославља име Божије, да се служи света Литургија.

Обраћајући се верном народу, Патријарх Порфирије је нагласио да је нама охрабрење ваш живот, ваше постојање и ваши подвизи и молитве које упућујете Господу са овог светог простора, са ове свете земље, из светиња у којима служите и Богу се молите, ви сте управо подршка, не само нама лично него и читавој нашој помесној Цркви и шире од тога, ви сте подршка читавом свету у настојању и борби за истински и прави мир међу људима. Тај мир, наравно, није пролазни и од овога света, него суштински мир Божији, мир Христов који има своје корене и полазиште у вечности, али исто тако и свој бескрајни рај у вечности.

Кад год смо овде, ми не само да осећамо, него суштински имамо спознају да смо са собом. Кад год дођемо овде имамо дубински доживљај да смо се вратили себи. Али, опет не у пролазном смислу те речи, не биолошки, чак не и географски, него суштински да смо се вратили себи као иконама Божијим, да смо се вратили себи онаквима какве нас је Бог замислио. Долазећи овде и боравећи овде знамо да смо са Христом, знамо да живот има смисла и препознајемо чињеницу да је човек биће смисла. На Косову разумемо шта то значи тајна васкрсења и управо Крст Христов који ви носите знајући да се већ у Крсту садржи сила победе Христове, сила васкрсења – тајна на коју су позвани сви људи, истакао је Првојерарх Српске Православне Цркве.

После свечаног чина доксологије, Патријарх Порфирије благословио је све присутне.