Патријарх Српски завршио пастирску посету Косову и Метохији – Свечани дочек у Косовској Митровици, посета Универзитету

Патријарх Иринеј у Косовској Митровици: „Ни један паметан човек, ни један прави Србин не помишља да Косово дели и разграничава“

Обиласком цркве Светог Димитрија и Универзитета у Косовској Митровици, Патријарх српски Иринеј завршио је петодневну, предваскршњу посету Косову и Метохији.
Патријарха Иринеја je у Косовској Митровици испред Цркве Светог Димитрија поред домаћина Епископа рашко-призренскогТеодосија, дочекало свештенство митровичког намесништва, представници локалних институција као бројни верници међу којима је био велики број ученика из више митровачких школа.
„Нисмо ми упали на ову земљу и освојили је и отели од некога. Ову нам је земљу, како каже наш песник Бећковић, Бог даровао и то што нам је господ даровао, то морамо да чувамо“, поручио је патријарх Иринеј.
Патријарх је поручио да је читавом српском народу потребно јединство у свему доброме, да се не дели, као што је то много пута у историји чињено.
Преостале Србе је позвао да остану и опстану, нагласивши да тако чувају Косово и Метохију.
Истакао је да Србија и српска црква мисле о Србима на Косову и Метохији и да се за њих боре.
„Данас се овде спомиње, долази од неких људи, како Косово треба поделити или неким компромисом решити или на крају, има и таквих нажалост, који сматрају да треба Косово да скинемо као јарам са леђа. То не говоре паметни људи. То не говоре Срби, то говоре они који само носе име српско а далеко су од свега оног што је српско“, поручио је Патријарх Иринеј, саопштила је телевизија „Храм“.
Подсетио је да је 20 година живео у Призрену, престоници два владара, и да не може да замисли да „његов Призрен“ оде неком другом народу.
„Ко поклања кућу своју некоме, него је чува као дар божји. Какав је то компромис не знамо још увек. Ми желимо компромис, молимо се Богу да дође до компромиса, али компромис у коме ће Косово и Метохија остати у Србији, а народу албанском, ја знам шиптарски народ, а ово после зове се албански народ, да им се да пуно права, достојанства људскога, да имају свој језик, своје право, да се по томе понашају“, навео је Патријарх.
Земља српска не може туђа да буде него српска, рекао је патријарх Иринеј и закључио: „Оно што се дâ и поклони, то је за сва времена изгубљено“.

Његова Светост Патријарх српски Иринеј посетио Универзитет у Приштини са седиштем у Косовској Митровици.

Свјатјејшег Патријарха српског који је у пратњи Епископа рашко-призренског Теодосија стигао испред ректората дочекали су бројни студенти на челу са ректором универзитета проф. др Здравком Витошевићем.
„Као што народ треба да гледа у Цркву тако народ треба да гледа и у вас. Ви сте наша велика нада јер тамо где су Цркве и школе ту је место и народу. Мене радује што сам овде са вама, био сам ових дана и у Штрпцу и у многим местима широм Косова и Метохије, има нашега народа овде. То је велика нада, мотив и основ и другима који желе да се врате на своја огњишта. Учите марљиво јер што год будете више знања стекли бићете кориснији Отаџбини и народу. Тако гледајте своју будућност – кроз народ и за народ. Тако су радили наши славни преци а ми имамо на кога да се угледамо. Драго ми је што вас видим, знајте да сте велика утеха за наш народ овде и док год постоји овај Универзитет на овим просторима биће и наде и утехе за наш народ на Косову и Метохији али и за све Србе ма где били“ – поручио је студентима у Косовској Митровици Патријарх српски Иринеј.
Након разговора са студентима Патријарх се у пратњи ректора Универзитета, Владике Теодосија и студената упутио ка студентској мензи где је ручао са студентима.