Празник Благовести свечано прослављен у манастиру Кончулу

„Нека се данас цео свет радује, јер је теби архангел радост саопштио, благословена, света и Пречиста Мати Христа Бога.“

(Из стихире на јутрењу)

У петак 7. априла у манастиру Светог Николе – Кончулу свечано је прослављен празник Благовести. Светом архијерејском Литургијом је началствовао епископ рашко-призренски г. Теодосије уз саслуживање пароха првог никољачког протојереја Дејана Николића и пароха другог никољачког јереја Мирка Јеремића, уз  појање сестара манастира Кончула.

Честитајући данашњи празник игуманији Минодори, њеном сестринству и присутном народу, Владика је у беседи рекао:

„Срећан и Богом благословен данашњи празник Благовести. Сама реч Благовести је јеванђеље, блага вест нама људима који је Свети архангел Гаврило благовестио Дјеви Марији у граду Назарету да ће зачети од духа светога и да ће родити сина којем ће дати име Исус, што значи Спаситељ, дуго очекивани Месија у роду Израиљевом кога су пророци најављивали. Дошао је част када је благовесник Свети архангел Гаврило благовестио Дјеви Марији да ће баш она бити та која ће се удостојити да буде храм Бога живога, да роди Сина Божијег, оваплоћеног у њеној утроби, онај који је Бог истинити да постане и човек истинити, да прими нашу природу онакву каква је, палу природу да би је преобразио и да би човека искупио. Он који је Бог, постао је човек да би нас учинио боговима, не по суштини, него по благодати.

Први Адам је преступио у заповестима Божијим и Ева је била лакомислена и наивна и пристала је на предлог ђавољев да узму забрањен плод, да га пробају како би постали богови. Човек је од самог свог створења назначен да се усавршава и да се обожи, али не без воље Господње, свога Творца, онако како су наши родитељи учинили, већ управо уподобљавањем Богу, испуњавањем воље Божије и заповести Божије.

Нови Адам, Господ Исус Христос је рођен да управо он избави човека од смрти, од ђавоља, из ада да га подигне и подари царство своје. Пресвета Дјева Марија, нова Ева која је насупрот старој Еви послушањем и препуштајући се вољи Божијој испунила ону тајну да син Божији дође у овај свет, да се оваплоти, да се роди из њене утробе.

Данашњи празник Благовести је радостан празник, свима нама Господ благовести и најављује спасење којим се има догодити. Овај празник се увек слави у току велике четрдесетнице и ми се припремамо управо постом и молитвом да дочекамо велики празник Христовог васкрсења и узмемо радост Господа Бога нашега.

Само они који се припремају, који се уздржавају како телесно, тако и душевно, од злих помисли, од свега онога што је противно Божијим заповестима, они који се моле, који се праштају и који имају божанску љубав у себи коју нам је Господ дао они се удостојавају да приступе тајнама и да примајући тело и крв Господа постанемо једно са Господом, постајемо сви тело Христово.

Велики дар Божији, велика благодат Божија се излила на људе, велика љубав Божија, од нас људи се очекује да бар мало узвратимо на ту изобилну љубав Божију.

Нека Господ подели остатак поста проведемо у миру, да претходно на пучини поста, да уђемо у спасоносну луку Христовог славног васкрсења, амин Боже дај. Срећан празник свима, свето причешће и Господ на помоћи.“

Након литургијског сабрања сестринство манастира приредило је пригодно послужење .