Празник Богојављења Господњег у Епархији рашко – призренској

Опевајмо верни, величину Божјег доброчинства према нама: јер због наших грехова поставши човек, очишћује се, као и ми, у Јордану: Он једини чист, и нетрулежан освећује мене и воде, сатирући главе невидљивих змија у води. Стога, браћо, захватимо воду с весељем, јер се онима који је са вером захватају, невидљиво дарује благодат Духа, од Христа Бога и Спаса душа наших. (Стихира на Велико водоосвећење, гл.6)

На празник Богојављења Господњег, 19. јануара, Његово Преосвештенство Епископ рашко – призренски Г. Теодосије служио је Свету Литургију у храму Светог Великомученика Димитрија, у Косовској Митровици. Саслуживали су свештеници митровачког архијерејског намесништва а храм је био испуњен верним народом и многобројном децом која су примила Свето Причешће. На крају Свете Литургије Владика је осветио воду и њоме благословио присутне вернике.

Након Свете Литургије Владика Теодосије присуствовао је традиционалном пливању за Часни крст на језеру Газиводе код Зубиног Потока. Победник данашњег традиционалног Богојављенског пливања за Часни крст на језеру Газиводе је Милета Питулић из Звечана, коме је ово трећи пут да први стигне до Часног крста. За Часни крст на газиводском језеру ове године пливало је чак сто пливача.

Данашњи празник свечано је прослављен у свим храмовима Епархије рашко – призренске.